EURO 2020 | Ronaldo, omul recordurilor! Ierarhiile date peste cap de Cristiano

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 iunie 2021, ora 21:53,
Sursa foto: Profi Media Images

Portugalia a deschis balul Grupei F cu un 3-0 în fața Ungariei, pe un stadion ”Pușkaș Arena” arhiplin în Budapesta.

În fața a 67.000 de fani, căpitanul lusitanilor a fost omul meciului, marcând de două ori în poarta vicecampionului din Bundesliga, Gulacsi. Prima reușită a venit în minutul 87, din penalty, iar cea de-a doua, în prelungirile partidei.

Sursa foto: Facebook Cristiano Ronaldo

Au fost două goluri cu adevărat speciale pentru supergolgheterul Portugaliei. Cristiano a ajuns la 11 goluri, devenind astfel cel mai bun marcator din istoria Campionatului European, după ce înainte de această ediție, era la egalitate cu Michel Platini, ambii cu câte 9. Totuși, fostul mijlocaș și președinte UEFA a marcat toate cele 9 goluri într-o singură ediție, cea din 1984, atunci când Franța se încorona în premieră drept campioana Europei.

Dar recordul de goluri în istoria turneelor finale ale Campionatului European nu este singurul doborât de ”șeptarul” portughez. Cristiano Ronaldo a devenit unicul fotbalist prezent la cinci ediții diferite de EURO (2004, 2008, 2012, 2016, 2020). Federația Portugheză a postat și un mesaj prin care a felicitat cele două borne istorice bifate de atacantul de 36 de ani.

De asemenea, jucătorul lui Juventus a ajuns și la 106 goluri internaționale, fiind la o distanță de doar 3 reușite de recordul all-time, deținut de iranianul Ali Daei.

În celălalt meci al grupei F se întâlnesc Franța și Germania, pe ”Allianz Arena”, din Munchen. Super-duelul dintre cele două forțe mondiale este programat de la ora 22:00.