EURO 2020 | Suedia, victorie la limită împotriva Slovaciei

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 18 iunie 2021, ora 17:51,
EMIL FORSBERG. FOTO: PROFIMEDIA

Naționala Suediei a învins reprezentativa Slovaciei, scor 1-0, vineri, într-un meci din cadrul etapei secunde a Grupei E de la EURO 2020.

Suedia și-a creat prima ocazie a meciului în minutul 6, dar Dubravka a păstrat poarta Slovaciei intactă. Replica slovacilor a venit patru minute mai târziu. Până la pauză, cele două echipe și-au creat doar ocazii anemice.

Slovacia a ratat o ocazie rarisimă în minute 58. Kucka a trimis cu capul, din interiorul careului, Olsen a apărat, dar de la margine s-a arătat ofsaid. Suedia a replicat două minute mai târziu, prin Augustinsson, care a trimis tot cu capul, dar Dubravka a respins în afara suprafeței de joc.

Suedia a primit lovitură de pedeapsă în minutul 75, în urma unui fault comis de Dubravka asupra lui Quaison. Forsberg a tranformat de la „punctul cu var”, iag golul a fost suficient pentru obținerea victoriei.

Au evoluat echipele:

Suedia: Olsen – Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson (Bengtsson ’88) – S. Larsson, Olsson (Claesson ’64), Ekdal (Svensson ’88), Forsberg (Krafth ‘90+3) – Berg (Quaisson ’64), Isak. Selecţioner: Jan Andersson.

Slovacia: Dubravka – Pekarik (Haraslin ’65), Satka, Skriniar, Hubocan (Hancko ’84) – Kucka, Hrosovky (Duris ’84) – Koscelnik, Hamsik (Benes ’77), Mak (Weiss ’77) – Duda. Selecţioner: Stefan Tarkovic.

Clasament: 1. Suedia – 4 puncte (două jmeciuri), 2. Slovacia – 3 puncte (două meciuri), 3. Spania – un punct (un meci), 4. Polonia – 0 puncte (un meci).