EURO 2020 | Ucraina, „în genunchi” pe Arena Națională! Cel mai tânăr marcator o califică pe Austria

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 iunie 2021, ora 20:52,
Austria – Ucraina, sursa foto: Profimedia Images

Austria s-a impus pe Arena Națională în fața Ucrainei, scor 1-0, în cadrul ultimei etape din Grupa C.

Unicul marcator al meciului disputat la București a fost Christoph Baumgartner, în minutul 21.

În fața unui număr impresionant de ucraineni veniți pe cel mai mare stadion din România, Austria a început avântat duelul. Sabitzer și Dragovic au ratat primele mari șanse ale selecționatei lui Franco Foda.

Austria și-a continuat jocul bun și odată cu trecerea timpului, iar în minutul 21 este momentul care aduce și deschiderea scorului. Noul jucător al lui Real Madrid, David Alaba, a executat o lovitura de la colțul terenului, iar Christoph Baumgartner l-a învins pe Bushchan cu un șut din apropierea porții. Totuși, marcatorul a fost nevoit să iasă prematur din meci, în minutul 32.

Cu acest gol, Christoph Baumgartner a devenit la 21 de ani și 324 de zile cel mai tânăr marcator la EURO 2020 și, totodată, cel mai tânăr marcator austriac din istoria Campionatului European.

Minutul 29 a adus și prima situație de gol pentru Ucraina. Shaparenko a șutat, dar Bachmann a intervenit prompt, chiar dacă în apropierea fazei se afla și Yarmolenko.

Până la pauză, Austria domină jocul și ratează cele mai mari ocazii. Mai întâi Laimer, iar pe urmă Arnautovic, în două rânduri, nu reușesc să majoreze diferența, astfel că elevii lui Franco Foda au intrat cu avantaj minim la cabine.

La pauză, Andriy Shecvhenko l-a introdus pe Tsygankov în locul lui Malinovsky în încercarea de a relansa partida.

Totuși, schimbarea nu a produs efectul așteptat de fanii vecinilor, astfel că tot austriecii au fost mai ”în joc”. Schlager a șutat, dar Bushchan a fost din nou salvator. Același Schlager a mai avut o ocazie, dar fără să schimbe rezultatul. Sabitzer și-a încercat și el norocul, dar fără succes.

Ucraina a mai avut o ultimă tresărire de orgoliu la șutul expediat de Yaremchuk, dar care a trecut pe lângă poartă.

În cele din urmă, Austria a câștigat meciul decisiv cu Ucraina, scor 1-0, deși a controlat de la un capăt la altul partida. Naționala lui Franco Foda termină Grupa C pe locul 2 cu 6 puncte și este calificată în faza optimilor de finală, acolo unde o va întâlni pe Italia.

De cealaltă parte, Ucraina termină pe locul al treilea cu 3 puncte și așteaptă jocul rezultatelor pentru a afla dacă trece mai departe sau nu. În cea de-a doua partidă a grupei, disputată de la aceeași oră, Olanda a învins-o pe Macedonia de Nord cu 3-0, pe ”Johan Cruijff Arena” din Amsterdam.

Echipele de start:

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Sharpenko, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Malinovsky
Selecționer: Andriy Shecvhenko

Austria: Bachmann – Lainer, Dragovic, Alaba, Hinteregger – Sabitzer, Schlager, Grillitsch, Laimer, Baumgartner – Arnautovic.
Selecționer: Franco Foda