EURO 2020 | VIDEO | Eroul Ungariei, dezlănțuit! Momentul senzațional după golul în poarta Franței

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 iunie 2021, ora 19:40,
Attila Fiola; Sursa foto: Profimedia Images

Pe un ”Puskas Arena” din Budapesta arhiplin, Ungaria a produs surpriza turneului final și a remizat cu Franța, campioana mondială, scor 1-1.

Golul maghiarilor a fost marcat de Attila Fiola, în minutul 45+2, cel care a reușit să dea peste cap toate calculele hârtiei. Deși Franța a revenit, nu a mai fost în stare și să câștige disputa.

O combinație cu Sallai l-a lăsat pe Fiola, jucătorul lui MOL Fehervar, singur cu Lloris. Portarul lui Tottenham nu a putut interveni și s-a văzut învins după un șut pe jos, la colțul scurt. Astfel, cu reușita din prelungirile primei reprize, Fiola a devenit eroul vecinilor și a declanșat infernul suporterilor de pe un ”Puskas Arena” arhiplin.

Însă nu doar prin golul marcat în poarta Franței, Fiola va rămâne în istorie. Pentru memoria colectivă a microbiștilor, dar și în mediul online, un alt episod a contat cel puțin la fel de mult ca reușita din prima repriză: bucuria golului.

Cuprins de adrenalină, Fiola a alergat spre marginea terenului, a sărit peste un marcaj de protecție și a năvălit peste o masă, a dat la o parte obiectele ce se aflau pe suprafața acesteia, celebrare ce a speriat-o pe jurnalista care comenta meciul. Aceasta a rămas șocată, dar a zâmbit, înțelegând momentul de fericire maximă prin care trecea eroul maghiar.

Cu acest surprinzător egal, Ungaria mai păstrează șanse de calificare în fazele eliminatorii ale competiției. Meciul decisiv cu Germania va fi pe ”Allianz Arena” din Munchen, pe 23 iunie, de la ora 22:00.