EURO 2020 | Campioana mondială, pusă la respect la Budapesta! Ungaria, egal șocant cu Franța

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 iunie 2021, ora 17:57,
Sursa foto: Profimedia Images

Pe un ”Puskas Arena” din Budapesta arhiplin, Ungaria a produs surpriza turneului final și a remizat cu Franța, campioana mondială, scor 1-1.

Pentru Ungaria a marcat Fiola, în minutul 45+2, iar pentru francezi, Griezmann, în minutul 66.

În prima repriză, Benzema și Mbappe au fost cei mai periculoși oameni ai lui Deschamps. În primele 20 de minute, Gulacsi, portarul lui RB Leipzig, a fost îngerul salvator al Ungariei în fața atacantul lui Real Madrid și a incursiunilor lui Mbappe.

În minutul 30, Benzema a ratat ținta, după o combinație rapidă și strălucitoare cu Mbappe. Câteva minute mai târziu, același Mbappe a mai irosit o șansă uriașă, după ce a făcut slalom printre fundașii maghiari.

Contrar cursului jocului, Ungaria a produs surpriza. În prelungirile primei reprize, Fiola a fost lăsat singur cu Lloris, pe care l-a executat cu un șut pe joc.

Bucuria unui gol marcat în poarta Franței, campioana mondială în exercițiu, la EURO 2020, nu poate fi descrisă în cuvinte, așa cum a celebrat și Fiola.

După o primă parte în care s-au văzut conduși, francezii au revenit și mai motivați pe gazon și a reușit să egaleze. Intrat în locul lui Rabiot, Ousmane Dembele a nimerit bara. Însă, coechipierul său de la Barcelona, Griezmann, a finalizat cu latul un contraatac început de Mbappe.

După ce a găsit plasa porții lui Gulacsi, naționala lui Deschamps a atacat la foc automat pentru un gol al victoriei. Mbappe și coechipierii săi din ofensivă l-au pus la grea încercare pe portarul maghiar, unul dintre remarcații meciului.

Într-un final, Ungaria și Franța au remizat, scor 1-1. Totuși, ”Cocoșii galici” sunt lideri, dar așteaptă replica din celălalt meci, Portugalia – Germania, care va veni de la ora 19:00, la Munchen. Cu acest egal, și Ungaria păstrează șanse de calificare în fazele eliminatorii.