Execuțiile lui Ronaldo Deaconu, specialitatea casei: „De ce nu faci la fel și acum, Roni?”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 octombrie 2021, ora 08:58,
Ronaldo Deaconu

Gaz Metan a obținut toate cele trei puncte din disputa cu Dinamo, datorită celor două goluri senzaționale marcate de Ronaldo Deaconu în decurs de două minute.

La finalul meciului, Ilie Poenaru a vorbit despre mijlocașul de 24 de ani și a dezvăluit ce discuție ca de ”la bărbat la bărbat” a avut cu acesta înaintea partidei.

De asemenea, noul antrenor al formației din Mediaș consideră că echipa sa a trecut peste momentul dificil din startul campionatului.

”Trebuie felicitat Roni, îl așteptam demult, i-am spus să aibă răbdare, să tragă la poartă. Am avut și o discuție mai bărbătească înaintea meciului: l-am întrebat ce făcea anul trecut când nu avea cui să paseze. Păi trăgeam la poartă! Atunci de ce nu faci la fel și acum? Așa voi face. Și-a făcut-o foarte bine!

Jucătorii nu au ajuns încă să aibă încredere în forțele proprii. Am avut timp să ne axăm pe faza ofensivă, acum începe să ne iasă, vom arăta din ce în ce mai bine, vom marca goluri și vom urca în clasament. Merităm să fim mai sus.

Am sperat de când am venit aici, le transmit optimism, vreau să devină o echipă de luptători, să creadă până în ultimul minut, cred că a venit acel declic”, a declarat Ilie Poenaru, la finalul meciului.