VIDEO | Ronaldo de România, killer-ul lui Dinamo! Două execuții magistrale au făcut diferența

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 15 octombrie 2021, ora 22:21,
Gaz Metan – Dinamo

Gaz Metan s-a impus, scor 2-1, în prima partidă din etapa a 12-a din Liga 1, în fața celor de la Dinamo București.

Golurile gazdelor au fost marcate de Ronaldo Deaconu, în minutele 37 și 38, respectiv Ivanovski, din penalty, în minutul 84, pentru formația din Ștefan cel Mare.

Dinamo a început mai bine partida, Itu ratând două oportunități de a marca, după care și-a intrat în rol Ronaldo Deaconu, omul meciului.

Mai întâi, a amenințat poarta lui Eșanu cu două șuturi periculoase, pentru ca, mai apoi, să marcheze prin două execuții aproape identice, spre finalul primei reprize.

Au fost două șuturi, transformate în goluri, care merită toate reluările și i-ar face invidioși până și pe cei mai cunoscuți fotbaliști care poartă numele de Ronaldo: Cristiano și Nazario de Lima.

După pauză, Dinamo a căutat să intre în joc, dar a reușit să puncteze pe tabelă abia în minutul 84, prin Ivanovski, de la punctul cu var. La un contact între Adrian Cojocaru Moldoveanu și Yuri, centralul Adrian Cojocaru a dictat penalty, considerat controversat.

În cele din urmă, Gaz Metan a luat cele trei puncte și urcă pe locul 11, cu 11 puncte. De partea cealaltă, Dinamo rămâne pe locul 15, cu șapte puncte, după 12 etape.

Echipele de start:

Gaz Metan: Vâlceanu – De Moura, Matricardi, Yuri, Trif – Alceus, Junior – Horșia, Deaconu, Grădinaru – Sarr; Rezerve: Buzbuchi, Velisar, Horj, Filip, Șteau, Chamed, Morar, Irobiso, Izata; Antrenor: Ilie Poenaru

Dinamo: Eșanu – Crețu, Pinto, Popa, Filip – Itu, Răuță, Sorescu – Matei, Ivanovski, Torje; Rezerve: Fara, Radu, Giafer, Grigore, Amzar, Dudea, Moldoveanu, Măgureanu, Bordușanu; Antrenor: Mircea Rednic