VIDEO | FC Argeș întoarce scorul și dă lovitura! Dinamo, eliminată dramatic din Cupa României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 26 octombrie 2021, ora 22:57,
FC Argeș
FC Argeș

FC Argeș s-a calificat în optimile Cupei României, după ce a trecut de Dinamo, scor 2-1.

Pentru piteșteni au punctat Ișfan, în minutul 77, și Dumitru, în minutul 90+3, în timp ce golul ”câinilor” a fost marcat de Țîră, în minutul 49.

Meciul a fost unul sub semnul echilibrului. Atacantul de 27 de ani a fructificat o pasă foarte bună a lui Gabi Torje, pe contraatac, în debutul reprizei secunde.

Oaspeții au căutat egalarea, care a venit peste aproximativ jumătate de oră, în urma unui contraatac ca la carte. Din două pase, mingea a juns la Ișfan, aflat la mijlocul terenului, care a înaintat spre poartă și a finalizat cu un mic ajutor din partea lui Eșanu.

În minutele de prelungire, FC Argeș a dat lovitura. Dumitru a înscris cu un șut violent, după o respingere nefericită a aceluiași portar dinamovist.

Astfel, FC Argeș continuă în Cupa României, acolo unde s-a calificat în sferturi, alături de Filiași, Chindia și Voluntari. De partea cealaltă, criza de rezultate continuă la Dinamo.

Echipele de start:

Dinamo: Eșanu – A. Radu, Ehmann, R. Grigore, St. Filip – Itu, Espinosa, C. Matei – Torje, Moldoveanu, Neicuțescu; Rezerve: Fara – Fica, Țîră, Bordușanu, Giafer, Borcea, G. Crețu, A. Bani, Vestenicky; Antrenor: Mircea Rednic

FC Argeș: Croitoru – Telcean, Boldor, Pițian, Mușat – Șerban, Honciu – Dumitrașcu, Palic, D. Viana – Dumitru; Rezerve: Greab, Tofan, Latovlevici, Joao Miguel, Meza Colli, Ișfan, Xavier, Moisie, Raynov, Fatai; Antrenori: Mihai Ianovschi și Andrei Prepeliță