FC Botoșani a învins CS Mioveni și în a doua manșă a barajului! Echipa moldavă rămâne în Superligă

Articol de Gabriel Ion - Publicat vineri, 24 mai 2024, ora 22:06,
CS Mioveni – FC Botoșani 0-1

Echipa FC Botoşani a învins, în deplasare, scor 1-0, formaţia CS Mioveni, în barajul pentru promovarea/menţinerea în Superligă. Moldovenii vor juca şi la anul în prima ligă.

Unicul gol a fost marcat de Mailat

După o primă repriză modestă, antrenorul oaspeţilor, Bogdan Andone, l-a aruncat în luptă şi pe Sebastian Mailat, jucător abia revenit după o accidentare gravă.

Iar Mailat a deschis scorul în minutul 75: pasă excelentă Eduard Florescu, preluare perfectă a lui Mailat, care a pătruns şi a plasat balonul pe lângă Flavius Croitoru.

A fost unicul gol al meciului de la Mioveni, iar FC Botoşani, învingătoare şi în meciul tur, cu 1-0, va rămâne în Superligă şi anul viitor.