FC Botoșani, victorie zdrobitoare în fața Mediașului în ultima etapa din play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 august 2020, ora 23:37,
fc-botoșani-gaz-metan-mediș-play-off

FC Botoşani s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în fața formației Gaz Metan Mediaş, în ultima etapă a play-off-ului Ligii 1.

FC Botoșani a încheiat sezonul cu o victorie la scor. Duelul ultimelor clasate din play-off a început practic de la scorul de 1-0 pentru moldoveni. Ofosu a marcat în minutul unu, după o fază superbă a gazdelor. În minutul 23, portarul debutant al medieșenilor a pasat direct la adversar, iar Keyta a făcut 2-0. Două minute mai târziu, Popa, tânărul portar al oaspeților, avea să greșească din nou la șutul lui Florescu. Oaspeții au redus din diferență în minutul 27, prin Roberto Romeo.

Finalul de meci i-a adus cartonașul roșu lui Chamed, care a plecat mai devreme la vestiare. Moldovenii au mai marcat o dată în minutul 87, iar scorul final a fost 4-1. FC Botoșani urcă pe patru în play-out, însă va trebui să aștepte meciul dintre FCSB și Astra pentru a ști pe ce poziție încheie acest sezon.