FC Voluntari bifează prima victorie în campionat! Elevii lui Adi Mutu, gol în fiecare etapă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 31 iulie 2021, ora 21:12,
FC Voluntari – FC U Craiova, sursa foto: FC Voluntari/Facebook

FC Voluntari a reușit prima victorie în Liga 1, după ce a învins-o pe FC U Craiova, scor 2-1, în etapa a treia a noii ediții.

Golurile meciului de pe stadionul ”Anghel Iordănescu” au fost marcate de Marcelo Lopes, în minutul 47, și Armaș, în minutul 78, pentru ilfoveni, respectiv Bălan, în minutul 87, pentru formația lui Adi Mutu.

Craiova a avut prima ocazie de gol. Bălan a șutat, dar Rîmniceanu a fost la post și a respins în corner.

Bauza s-a accidentat și nu a mai putut continua partida. Decarul oltenilor a fost înlocuit cu Raicea, în minutul 35.

Și Mogoșanu are emoții. Șutul lui Gabi Tamaș dintr-o lovitură liberă s-a dus însă pe lângă poarta oltenilor.

În debutul părții secunde, Paraschiv l-a înlocuit pe Adam Nemec. Schimbarea a fost una cu noroc. Voluntariul a deschis scorul. Lopes a fost găsit liber în careu de Rață și l-a executat pe Mogoșanu cu unul dintre golurile începutului de sezon.

În minutul 78, Armaș a introdus mingea în plasă, după ce aceasta a venit de la Lopes. Moldoveanul a marcat spectaculos.

Trupa lui Adi Mutu a redus din handicap pe finalul meciului. Bălan a reluat decisiv, nemarcat, o centrare venită de la Albu. Același atacant a mai avut o ocazie mare pe finalul partidei.

În cele din urmă, FC Voluntari a bifat prima victorie din acest sezon al Ligii 1 și urcă pe locul 11, la egalitate perfectă cu FC U Craiova, care este pe locul 10, tot cu 3 puncte, după trei etape scurse din campionat.

Echipele de start:

FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, G. Tamaș, Armaș, Briceag – M. Ilie, V. Rață, N. Roșu – L. Fulop, Nemec, Lopes; Rezerve:  V. Neacșu, C. Costin, A. Vlad, C. Achim, Tavares, D. Paraschiv, R. Ion, Angelov; Antrenor: Liviu Ciobotariu

FCU Craiova: S. Mogoșanu – R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Baeten, A. Albu, Asamoah, Sidibe – C. Bălan, Bauza; Rezerve: Gremsl – Pedro Machado, Gajic, Paramatti, Bagayoko, V. Pop, Zanfir, Raicea, Hugo Viera; Antrenor: Adrian Mutu