VIDEO | FC Voluntari, victorie în meciul cu Sepsi. Ilfovenii au urcat pe locul secund în Liga 1

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 16 octombrie 2021, ora 19:24,
Fc Voluntari se află pe podiumul campionatului după 23 de etape jucate

Sepsi a fost învinsă de FC Voluntari, scor 1-2, sâmbătă, într-un meci din cadrul etapei a 12-a a Ligii 1.

Covăsnenii și-au creat prima ocazie a meciului. În minutul 14, Dimitrov a centrat, dar experimentatul Gabi Tamaș a îndepărtat pericolul de la poarta ilfovenilor.

Oaspeții au replicat două minute mai târziu. Costin a șutat la poarta celor de la Sepsi, dar portarul Niczuly a fost pe fază.

FC Voluntari a deschis scorul în minutul 22. Costin a fructificat o pasă a lui Ion Gheorghe.

Gruparea ilfoveană și-a mărit diferența de pe tabelă în minutul 54, când Vadim Rață a înscris în poarta lui Niczuly.

În minutul 66, Sepsi a primit penalty în urma unui fault comis de Droppa asupra lui Păun. Luckassen a executat lovitura de la unsprezece metri, dar nu l-a putut învinge po prtarul Popa.

În minutul 79, Sepsi a redus din diferență printr-un gol marcat de Bojic.

Au evoluat echipele:

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, De Sousa, Mitrea, Ipsas – Achahbar (Bojic ’70), Fofana (Chunchukov ’78), Golofca (Ştefănescu ’70) – Bărbuţ (Askovski ’62), Luckassen, Aganovici (Păun ’62). Antrenor: Cristiano Bergodi.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Meleke (Achim ’89), G. Tamaş, Armaş, Briceag – C. Costin, Droppa, Raţă (Tavares ’90) – Nemec (L. Fulop ’72), I. Gheorghe (Lopes ’82). Antrenor: Liviu Ciobotariu.