FCSB a învins Universitatea Craiova cu 2-0! Echipa roș-albastră are un avans de 10 în fruntea clasamentului

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 07 aprilie 2024, ora 21:54,
FCSB – Universitatea Craiova 2-0

Echipa bucureşteană FCSB a învins Universitatea Craiova, pe Arena Națională, cu 2-0, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

FCSB are un avans de 10 în clasament după 2-0 cu Universitatea Craiova

Fără Alexandru Mitriţă şi Ndong, accidentaţi, iar cu Bancu şi Screciu pe banca de rezerve, Universitatea Craiova a jucat slab în prima repriză a meciului de pe Arena Naţională.

Bucureştenii au pus presiune pe poarta lui Laurenţiu Popescu, Lixandru (min. 10) şi Chiricheş (min. 26) trimiţând puţin pe lângă bară. Scorul a fost deschis de Florinel Coman, din lovitură liberă, în minutul 29, iar după numai trei minute Ştefan Vlădoiu a trimis în propria poartă, la un corner executat de acelaşi Florinel Coman.

În repriza a doua gazdele nu au mai forţat, craiovenii au avut o ocazie prin Cîmpanu, în minutul 78, şi FCSB s-a impus cu 2-0.

În clasament, FCSB conduce cu 41 de puncte. Bucureştenii sunt urmaţi de CFR Cluj şi Universitatea Craiova, ambele cu câte 31 de puncte.

FCSB – Universitatea Craiova 2-0 (2-0)

Marcatori: COman (29), Vlădoiu (32-a)

FCSB: Târnovanu – Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic – Lixandru, Şut, Olaru (87 – Antwi) – Oct. Popescu (74 – Radaslavescu), Miculescu (74 – Alhassan), Coman (89 – Dawa). Antrenor: Elias Charalambous

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Căpăţînă (78 – Bancu) – Creţu, Mekvabishvili, Houri (78 – Koljic) – Baiaram (61 – Danciu), Blesa (68 – Markovic), Ivan (46 – Cîmpanu). Antrenor: Ivailo Petrev

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan – Mircea Grigoriu, Marius Marica (rezervă: Andrei Moroiţă)

Cartonaşe galbene: Lixandru (6), Miculescu (7) / Badelj (17), Blesa (24), Căpăţînă (28), Houri (50), Bancu (82)