FCSB, victorie la limită cu „lanterna roșie” a Ligii 1! Keșeru&co urcă pe podium

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 22:55,
Claudiu Keșeru, sursa foto: gsp.ro

FCSB s-a impus în fața celor de la Academica Clinceni, scor 3-2, în cadrul etapei cu numărul zece din acest sezon de Liga 1.

Golurile gazdelor au fost marcate de Keșeru, în minutul 3, și Vinicius, în minutul 10, și Ianis Stoica, în minutul 67, respectiv Omoh, în minutul 45, și Cascini, în minutul 89, pentru oaspeți.

Partida a început cum nu se poate mai bine pentru bucureșteni. Atacantul de 34 de ani a deschis scorul, iar la câteva minute distanță, fundașul central venit de la CFR Cluj a majorat diferența, după ce a marcat cu poarta goală.

Imediat, a venit și replica trupei lui Ionuț Chirilă. Pârvulescu l-a amenințat cu un șut de la distanță pe Vlad. Golul de onoare a venit pe finalul primei reprize, atunci când un șut al lui Omoh a fost deviat nefericit în poarta FCSB-ului.

În repriza secundă, Ianis Stoica a trecut cu puțin pe lângă refacerea diferenței de două goluri, iar o preluare greșită a lui Valentin Gheorghe, îi dă posibilitatea lui Dobre să intervină.

FCSB, sursa foto: gsp.ro/Raed Krishan

Totuși, puștiul de 18 ani, care a debutat recent și la naționala de tineret a lui Florin Bratu, a reușit să înscrie, după o neînțelegere în defensiva ilfovenilor.

Budescu a fost și el aproape de gol. A fost servit excelent de Ianis Stoica, însă a avut o execuție defectuoasă.

Academica a redus din diferență în ultimele minute, dar insuficient, astfel că, rezultatul final a fost 3-2, în favoarea băieților lui Edi Iordănescu, în ciuda faptului că Dumiter a dat în bară în prelungirile meciului.

În urma acestei victorii, FCSB ajunge la trei succese consecutive și urcă pe locul trei, cu 18 puncte acumulate în zece etape. De partea cealaltă, Ionuț Chirilă, aflat la debut, are o misiune grea la cârma Academicii Clinceni. Aceștia au doar două puncte, fiind ultimii în clasament.

Echipele de start:

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Cordea, Șut, Olaru – Ianis Stoica, Keșeru, V. Gheorghe; Rezerve: Straton, Miron, Haruț, Budescu, Dumiter, Ov. Popescu, Perianu, Oaidă, Musi; Antrenor: Edward Iordănescu

CLINCENI: E. Dobre – Fl. Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu – Moulin, Cascini – Cioiu, Chandarov, De Amorim – Omoh; Rezerve: Păun, Gardoș, Pashov, Gavra, Vanzo, Ventura, Kazlauskas, Dumitrache, Goma; Antrenor: Ionuț Chirilă