Keșeru, filă de istorie în acest sezon! Ce record a stabilit cu golul dat Clinceniului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 22:04,
Claudiu Keșeru, sursa foto: gsp.ro

FCSB a bifat un record pentru stagiunea actuală de Liga 1. Claudiu Keșeru a marcat cel mai rapid gol din acest sezon.

Pentru prima dată purtător al banderolei de căpitan sub comanda lui Edi Iordănescu, vârful de 34 de ani a răsplătit încrederea acordată de antrenor și a punctat în minutul 3.

Vali Gheorghe l-a servit excelent pe internaționalul român, al cărui șut inițial a fost blocat de portarul advers. Totuși, mingea a revenit la jucătorul ”roș-albaștrilor” care l-a executat pe Dobre cu un lob de mare efect. A fost reușita care a dechis scorul. De asemenea, a fost al treilea gol al lui Keșeru de la revenirea la FCSB.

Precedenta cea mai rapidă reușită din actuala ediție îi aparținea lui Filip Dangubic, jucătorul celor de la UTA Arad. Acesta a marcat golul victoriei în partida cu FC Argeș, în minutul 4, în etapa a doua.

Totuși, golul dat de Keșeru nu este nici pe departe cel mai rapid din ultimele sezoane. În stagiunea 2017-2018, conform gsp.ro, autogolul lui Arthur Jorge a fost dat în secunda 14 de la fluierul de start, în meciul Juventus – FCSB, încheiat scor 1-2.