Feyenoord a umilit Ajax! Cea mai mare diferență de scor din istorie

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 07 aprilie 2024, ora 20:26,
Feyenoord – Ajax 2-2

Echipa olandeză Feyenoord a învins Ajax, pe teren propriu, cu 6-0, în etapa a 29-a din Eredivisie.

Feyenoord i-a marcat 10 goluri lui Ajax în această ediție de campionat

Feyenoord a administrat pentru a doua oară în acest sezon o corecţie „lăncierilor”. După un 4-0 reuşit chiar pe Johann Cruijff Arena, în septembrie 2023, acum s-a impus cu 6-0, pe teren propriu.

Gazdele au condus cu 3-0 la pauză, deşi au marcat primul gol după mai bine de o jumătate de oră. Igor Paixao a deschis scorul în minutul 34, iar după patru minute, Yankuba Minteh a făcut 2-0. Scorul pauzei a fost stabilit de David Hancko, în minutul 45+2.

După pauză Minteh a ridicat scorul la 4-0, în minutul 56. Quinten Timber a înscris şi el, pentru 5-0, iar tabela a fost închisă de Igor Paixao, în minutul 66.

Cu această victorie, Feyenoord a ajuns la 69 de puncte şi ocupă locul secund în campionat. Ajax se află pe locul 6, cu 45 de puncte.