VIDEO | Filiași, calificare surpriză în sferturile Cupei României: „Trecem de la bere la vin! Băieții merită să petreacă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 26 octombrie 2021, ora 19:55,
CSO Filiași – FC Hermannstadt, sursa foto: Facebook

CSO Filiași, din al treilea eșalon, a reușit să producă surpriza în optimile de finală ale Cupei României și să se califice în faza sferurilor.

Formația doljeană a eliminat-o pe divizionara secundă, FC Hermannstadt, scor 2-2 (4-3 d.l.d). După primele 90 de minute scorul a fost 1-1, iar la finalul celor 120 de minute, 2-2, Crețu egalând pentru Filiași, în ultimele minute de joc.

La loviturile de departajare, portarul Șerban a apărat trei penalty-uri, astfel gruparea din Liga a 3-a a trecut în sferturile Cupei.

La capătul partidei, antrenorul Mario Găman și-a felicitat jucătorii pentru performanța realizată și le-a dat ”undă verde” la sărbătoare.

CSO Filiași – FC Hermannstadt, sursa foto: captura digisport.ro

„Este o competiție rezervată surprizelor. N-am cuvinte, sunt fericit. Acești băieți minunați merită toate aplauzele din lume. A fost un meci cu o echipă neînvinsă în Liga 2. Din fericire pentru noi, am reușit să egalăm în ultimul minut și la loviturile de departajare să fim mai inspirați.

Am făcut o primă repriză excelentă, cu posesie bună, cu faze de poartă. În a doua repriză am suferit puțin, am avut și șansă, dar șansa de multe ori ține cu cei puternici și cu echipa frumoasă în acest moment.

Înseamnă ceva unic. Nu știu când vom mai ajunge. Este o fericire de nedescris. De la oamenii din conducere, de la Primăria, de la suporteri. Îmi pare rău că n-au fost alături de noi din cauza restricțiilor, dar mă bucur că au fost în număr foarte mare în spatele tribunei și în spatele porții.

CSO Filiași – FC Hermannstadt, sursa foto: Facebook/Hermannstadt

Așa este. Sunt în tratative avansate cu Pandurii Târgu-Jiu și cred că în proporție de 90% voi fi acolo, dar nu vreau să vorbesc de acest lucru. Băieții au știut, au cântat, mi-au zis să nu plec. Sunt emoții mari și deocamdată vreau să trăiesc acest clipe minunate alături de ei.

O să mergem la un restaurant. Trecem de la bere la vin sau șampanie. Acești băieți merită în această seară să petreacă pentru că e ceva unic”, a declarat Mario Găman.