VIDEO | Forsberg îi trimite pe elvețieni acasă! Decizie schimbată cu VAR în prelungirile partidei Suedia-Elveția!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 03 iulie 2018, ora 18:50,
forsberg
forsberg

Suedia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia, după victoria cu 1-0 în fața Elveției! Unicul gol al meciului a fost marcat de unul dintre cei mai în formă suedezi la Cupa Mondială, mijlocașul Emil Fosberg!

Visul suedez continuă. Galben-albaștrii nu au mai ajuns în sferurile Campionatului Mondial din 1994. Atunci când s-au și calificat în semifinale, după ce ne-au învins pe noi!

Prima repriză a partidei cu Elveția a fost echilibrată.

Suedia a deschis scorul în minutul 66!

Șutul lui Forsberg a fost deviat nefericit de Akanji, însă faza reușită de decarul nordicilor a fost spectaculoasă. Forsberg a evitat din fentă un adversar și a șutat violent de la 18 metri.

Elvețienii au forțat egalarea, dar defensiva nordicilor a stat excelent! Mai mult decât atât, elevețienii au rămas în inferioritate numerică în prelungirile partidei, în urma unei faze la care arbitrul a dictat inițial penalty!

În urma consultării VAR, a revenit asupra deciziei. A acordat lovitură liberă de la marginea careului, dar l-a eliminat, în schimb, pe Lang.

Meciul contra Elveției a fost al 50-lea pentru naționala Suediei la campionatele mondiale. Dintre echipele care n-au câștigat niciodată titlul, doar Mexic are mai multe, 57.

Suedia va juca împotriva Angliei sau a Columbiei, în sferturile de finală.

Suedia: Olsen – Lustig (82 Olsson), Lindelof, Graqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg (82 Krafth)- Berg (90+1 Thelin), Toivonen. Antrenor: Janne Andersson

Elveția: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (73 Seferovic), Zuber (73 Embolo) – Drmic. Antrenor: Vladimir Petkovic

calificare suediaemil forsbergsferturi campionatul mondialsuedia elvetiasuedia romaniacupa mondiala