Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 01 iulie 2020, ora 15:53,
Maradona
Maradona

De curând, s-au împlinit 30 de ani de la duelul istoric dintre România și Argentina, de la Coppa del Mondo 1990.

Iar marele fotbalist argentinian și-a adus aminte de jocul disputat la Napoli și încheiat la egalitate, 1-1.

„A fost multă luptă, foarte fizică şi cu puţin fotbal. Iar la sfârşitul primei reprize, numărul 5 al României, Iosif Rotariu, mi-a rupt glezna stângă, mi-a deschis-o cu o lovitură. În a doua repriză, am jucat cu infiltraţii şi puteam face foarte puţin. Dar nu eram nebun să ies.

Îmi amintesc că la pauză, Moncho Monzon mi-a spus că vrea să înscrie un gol, iar eu i-am răspuns că la cornere să atace prima bară, pentru că urma să trimit mingea acolo”, a scris Dieguito pe o rețea de socializare.

Iar Monzon chiar a deschis scorul în minutul 63. Doar că Balint a egalat câteva minute mai tarziu.

Şi mulţumesc Domnului, Moncho s-a dus să o caute unde i-am spus. Dar, din păcate, nu am putut păstra scorul şi am fost egalaţi imediat. Am sfârşit morţi şi foarte amărâţi, pentru că a trebuit să jucăm împotriva Braziliei.

Acum 30 de ani, împotriva României, trebuia să obţinem calificarea pentru faza următoare. Aveau mari jucători, precum Hagi, Lacatuş, Popescu. Aveam un galben şi cu altul nu aş fi jucat meciul următor”, a mai spus legenda fotbalului argentinian.