FOTO | Performanță extraordinară pentru România! Suntem pe locul 1 pe națiuni în probele olimpice

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 07 septembrie 2020, ora 15:58,
medaliate canotaj

România a încheiat CE de Canotaj U23, desfășurat în perioada 5-6 septembrie în Germania, cu un rezultat remarcabil.

Zece medalii au fost câștigate de sportivii noștri, dintre care 5 de aur, 3 de argint și 2 de bronz. România se situează astfel pe locul 1 pe națiuni în probele olimpice. A fost prima competiție pe apă din sezonul competițional internațional 2020. La ea au participat 650 de sportivi din 32 de țări, România fiind reprezentată în 15 probe.

Aurul a fost câștigat în competițiile de dublu rame feminin, patru rame feminin, dublu rame masculin, patru rame masculin și dublu vâsle feminin.

„Am început cu dreptul și am demonstrat că avem cel mai bun lot de tineret din Europa.  Țin să-i felicit pe sportivi, antrenori și pe colegii mei din Federație. Mulțumiri speciale pentru susținere și către Ministerului Tineretului și Sportului și COSR.

Așteptăm cu nerăbdare Campionatul European al juniorilor de la Belgrad (26-27 Septembrie) și Campionatul European al seniorilor de la Poznan, Polonia (9-11 Octombrie)”, a declarat  Elisabeta Lipă, președintele Federației Române de Canotaj.