Franța a debutat în forță în preliminariile CE 2024: 4-0 acasă cu Țările de Jos! Kylian Mbappe a fost eroul gazdelor

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 25 martie 2023, ora 08:29,
Kylian Mbappe

Naţionala de fotbal Franţei a surclasat formaţia Țărilor de Jos, învingând-o cu 4-0 în debutul preliminariilor EURO 2024.

Franţei a surclasat Țărilor de Jos la exact 7 ani de la decesul marelui Johan Cruyff

Meciul a avut loc pe Stade de France și a contat pentru Grupa B. „Le Bleus” aveau deja 2-0 după primele zece minute, graţie golurilor marcate de Antoine Griezmann (3) şi Dayot Upamecano (8). Kylian Mbappe, la primul său meci în postura de căpitan, a reuşit o dublă (22, 88).

Selecţionata Oranje a avut şansa golului de onoare, dar Memphis Depay a ratat un penalty în min. 90+6 (a apărat Mike Maignan). Partida s-a jucat exact în ziua în care s-au împlinit 7 ani de la decesul marelui fotbalul neerlandez Johan Cruyff. De altfel, la începutul partidei s-a păstrat un moment de reculegere în acest sens.

Hat-trick-ul lui Romelu Lukaku a decis soarta meciului Suedia – Belgia

Belgia a avut parte de un debut perfect cu Domenico Tedesco selecţioner, 3-0 cu Suedia în deplasare. Romelu Lukaku a făcut un meci mare, reuşind un hat-trick (35, 49, 83). Zlatan Ibrahimovic a intrat la gazde în minutul 73 în locul lui Alexander Isak.

Şi Austria a început cu dreptul, 4-1 cu Azerbaidjan, marcând primele două goluri în minute consecutive (28, 29). Cehia avea 2-0 cu Polonia în minutul 3, obţinând o victorie fără emoţii, cu 3-1.

Republica Moldova a smuls egalul în meciul de la Chişinău cu Insulele Feroe, 1-1, graţie unui gol marcat de Ion Nicolaescu (87-p). Oaspeţii au condus prin golul lui Mads Mikkelsen (27).

În poarta echipei antrenată de Serghei Cleşcenco s-a aflat Dorin Răilean (Unirea Dej), mijlocaşul Vadim Raţă a fost integralist, ca şi atacantul Vitalie Damaşcan (ambii de la FC Voluntari), în timp ce un alt atacant, Virgiliu Postolachi (UTA) a fost înlocuit la pauză.

Rezultatele complete de vineri:

Grupa B

Franţa – Olanda 4-0 (Griezmann 3, Upamecano 8, Mbappe 22, 88; Depay a ratat un penalty pentru oaspeți în minutul 90+6)

Gibraltar – Grecia 0-3 (Masouras 11, Siopis 45, Bakasetas 58)

Itlanda a stat.

Grupa E

Cehia – Polonia 3-1 (Krejci II 1, Cvancara 3, Kuchta 64 / Szymanski 87)

Republica Moldova – Insulele Feroe 1-1 (Nicolaescu 87-p / Mikkelsen 27)

Albania a stat.

Grupa F

Austria – Azerbaidjan 4-1 (Sabitzer 28, 50, Gregoritsch 29, Baumgartner 69 / Mahmudov 64)

Suedia – Belgia 0-3 (Lukaku 35, 49, 83)

Estonia a stat.

Grupa G

Bulgaria – Muntenegru 0-1 (Krstovic 70)

Serbia – Lituania 2-0 (Tadic 16, Vlahovic 53)

Ungaria a stat.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica la turneul final din Germania.