Franța ratează titlul mondial din cauza unei prime reprize de coșmar! Palidă consolare pentru Kylian Mbappe

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 18 decembrie 2022, ora 20:33,
Kylian Mbappe

Naționala Franței a fost învinsă în finala Campionatului Mondial de fotbal din Qatar de Argentina, la loviturile de departajare, cu 2-4.

Kylian Mbappe, primul jucător din istorie cu har trick curat înscris într-o finală de CM

După 90 de minute scorul era 2-2, iar la finalul prelungirilor tabela arăta 3-3. Kylian Mbappe a fost eroul naționalei Franței, care a ratat șansa de a deveni a treia echipă din istorie care-și apără titlul mondial, după Italia (1934 și 1948) și Brazilia (1958 și 1962).

Atacantul lui PSG a avut nevoie de 95 de secunde pentru a egala scorul în finală, după ce Lionel Messi (23-p) și Angel di Maria (36) înscriseseră pentru Argentina. A transformat un penalty în minutul 80, după care a egalat cu un șut puternic din careu.

Duelul Messi – Mbappe a continuat și în prelungiri. Argentinianul a punctat în minutul 109, iar francezul a egalat, din penalty, în minutul 117, din penalty. Tot ei au fost cei care au executat primii loviturile de departajare, transformând.

Mbappe a devenit primul jucător din istorie care înscrie un hat trick într-o finală de Campionat Mondial și al doilea care înscrie de trei ori într-un astfel de meci. În 1966, Anglia a învins RF Germania cu 4-2. Hurst a marcat pentru Anglia în minutele 18, 101 și 120, dar Peters a înscris și el, în minutul 78.