Gabi Tamaş surprinde după meciul naţionalei: ,,Mai bine luai 6 şi stăteai liniştit”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 10 octombrie 2021, ora 09:57,
Gabriel Tamaș

România a pierdut meciul cu Germania, scor 1-2, din preliminariile Campionatului Mondial ce se va disputa în Qatar, deşi a practicat un joc consistent.

După ce a condus mai bine de o repriză în jocul de la Hamburg, România a pierdut meciul după ce nemţii au întor scorul. Muller a adus victoria germanilor pe final, la o fază fixă.

Gabi Tamaş, fundaşul celor de la FC Voluntari, a vorbit despre meciul naţionalei cu Germania. Acesta a rămas impresioant de atitudinea ,,tricolorilor”, dar spune că mai bine ar fi luat 6 goluri România decât să piardă în maniera în care a făcut-o.

,,Nu e vorba de cât iei, pentru că înfrângerea rămâne înfrângere. Mai bine iei 6, decât să pierzi într-o manieră în care ai luptat 90 de minute ca un erou. Adică, mai bine luai 6 și stăteai liniștiț, decât să pierzi două puncte…

Mi-a plăcut de toți jucătorii jucători pentru că au jucat împreună, ca o echipă. Nu au fost individualități. Nu mai sunt individualități.

Ați văzut că jucătorii au abordat meciul într-o manieră în care nu se aștepta niciun român. Mă bucur că naționala este în creștere și asta se vede pe teren. Sper să abordeze la fel meciul cu Armenia și să le «dea cu terenul în cap», cum spunem noi.’‘, a declarat Gabi Tamaş, la finalul amicalului cu CSA Steaua.

Citeşte şi UN FOST SELECȚIONER A VORBIT DESPRE PRĂBUȘIREA FOTBALULUI ROMÂNESC: „AM RĂMAS ÎN URMĂ CU 20 DE ANI!”