Gabriela Ruse ajunge pe tabloul principal de la Sydney! Victorie facilă cu Ferro în calificări

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 10 ianuarie 2022, ora 07:56,
Elena-Gabriela Ruse. Foto: Profimedia

Gabriela Ruse (87 WTA) a ajuns pe tabloul principal al turneului de tenis feminin de la Sydney. Sportiva din România s-a calificat în această dimineaţă în această fază a competiţiei.

Jucătoarea de tenis a câştigat şi al doilea meci pe care îl avea de disputat din faza calificărilor. Românca s-a impus şi  contra franţuzoaicei Fiona Ferro, numărul 103 WTA

7-6, 6-3 a fost scorul final al întâlnirii dintre cele două sportive. Partida a durat aproape două ore, mai exact 116 minute.

Citeşte şi Simona Halep, a patra favorită la câștigarea Australian Open! Cine pleacă cu prima șansă

Pentru că s-a calificat în această fază a competiţiei, Gabriela Ruse va fi recompensată cu suma de de 6.750 de dolari şi cu 26 de puncte WTA.

La acest turneu nu va lua parte Simona Halep, care a decis să se retragă de la Sydney. În locul ocupantei locului 20 în clasamentul WTA, pe tabloul principal de la Sydney, de categorie WTA 500, a intrat Jaqueline Cristian. Aceasta o va întâlni în runda inaugurală pe Priscilla Horn, beneficiara unui wild-card.

Halep - Ruse/Sursa foto: Profimedia Images
Halep – Ruse/Sursa foto: Profimedia Images

Citeşte şi Simona Halep s-a retras de la un turneu. De ce a luat această decizie