Gabriela Ruse nu se regăsește! A fost învinsă de o jucătoare aflată pe locul 276 WTA

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 21 martie 2023, ora 23:27,
Gabriela Ruse

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse (145 WTA) a fost învinsă în prima rundă a turneului ITF de la Maribor (Slovenia).

Gabriela Ruse a fost dominată autoritar de o jucătoare aflată 130 de locuri mai jos în ierarhia WTA

Ruse, desemnată a patra favorită a competiției, s-a înclinat după o oră şi 42 de minute în faţa slovacei Rebecca Sramkova (276 WTA), cu 5-7, 1-6.

Sramkova a controlat meciul de la un capăt la celălalt. În primul set a condus cu 3-0 și 5-3, iar la 5-5 a câștigat două game-uri la rând.

În partea a doua a confruntării, slovaca s-a distanțat la 5-0, iar după următorul game a convertit în punct prima minge de meci.

Singura tresărire de orgoliu a lui Ruse s-a consemnat în al patrulea game din setul secund, când a ratat patru ocazii de a reduce diferența, dar până la urmă adversara a realizat break.

Gabriela Ruse nu a reușit să câștige, în acest an, două meciuri la rând pe tabloul principal al unui turneu, indiferent că a fost vorba de circuitul ITF sau WTA.

Irina Bara (197 WTA) este a şaptea favorită la simplu şi va juca în primul tur cu turcoaica Pemra Ozgen (292 WTA, venită din calificări).

La dublu, Bara şi Andreea Mitu s-au calificat în sferturi, după 5-7, 6-0, 10-7 cu slovenele Pia Lovric și Nina Potocnik. Următoarele adversare sunt britanicele Maia Lumsden și Emily Webley-Smith (cs 4).

Trei victorii românești în Turul 1 la Palmanova

La turneul ITF de la Palmanova, Jaqueline Cristian, Alexandra Cadanţu-Ignatik şi Miriam Bulgaru au câștigat meciurile din primul tur.

Cristian (204 WTA, cs 5) a învins-o pe jucătoarea boliviană Noelia Zeballos Melgar (458 WTA, beneficiară a unui wild card) cu 4-6, 6-3, 6-4, după două ore şi 24 minute. Ea va juca în turul secund contra spaniolei Irene Burillo Escorihuela (25 ani, 315 WTA).

Cadanţu-Ignatik (220 WTA) a trecut de britanica Alisha Reayer (842 WTA, wild card) cu 6-4, 6-2, după 1 oră și 53 de minute. Următoarea adversară este Sapfo Sakellaridi (Grecia, 324 WTA, venită din calificări) sau Rosa Vicens Mas (Spania, 186 WTA, cs 7).

În fine, Bulgaru (254 WTA) a trecut de spaniola Angela Fita Boluda (289 WTA) cu 6-3, 6-3, după o oră şi 40 de minute. Ea va avea un meci dificil în optimi, cu franţuzoaica Harmony Tan (203 WTA, cs 3) sau Cagla Buyukakcay (Turcia, 266 WTA).

În alt meci din primul tur, Cristina Dinu (318 WTA) a fost învinsă de belgianca Marie Benoit (199 WTA, cs 4) cu 6-4, 4-6, 5-7, după 3 ore și 22 min.

Pe tabloul principal vor mai evolua două românce, venite din calificări. Oana Gavrilă (478 WTA) a trecut de germanca Emily Selbold (447 WTA) cu 6-0, 4-6, 10-4 și va întâlni altă jucătoare venită din calificări, Yeonwoo Ku (Coreea de Sud, 411 WTA).

De asemenea, Andreea Prisăcariu (443 WTA) o are adversară pe Lucia Cortez Llorca (Spania, 460 WTA), după ce a trecut cu 6-4, 4-6, 12-10 de Chantal Sauvant (Germania, 530 WTA). Românca a salvat 3 mingi de meci, prima fiind pe serviciul adversarei.

Jaqueline CristianAlexandra Cadantu-Ignatikmiriam bulgaruirina baraOana Gavrilaandreea prisacariugabriela ruseRebecca Sramkovaandreea mitu