Zi neagră pentru românce la AO 2023! Ambele au fost învinse în turul 2 al calificărilor

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 11 ianuarie 2023, ora 08:30,
Alexandra Cadanțu-Ignatik

Alexandra Cadanțu-Ignatik (171 WTA) și Elena Gabriela Ruse (112 WTA, cs 13) au pierdut în turul 2 al calificărilor pentru Australian Open 2023.

Alexandra Cadanțu-Ignatik și Elena Gabriela Ruse, eliminate în 2 seturi

În urma acestor rezultate, România nu mai are nicio reprezentantă în această fază a competiției, după ce Irina Maria Bara (174 WTA) și Gabriela Talabă-Lee (198 WTA) fuseseră eliminate în turul 1, la fel ca și Nicholas David Ionel (229 ATP).

Alexandra Cadanțu-Ignatik a realizat break în primul set al meciului cu germanca Eva Lys (127 WTA, cs 22) la 3-3, dar nu a mai câștigat niciunul dintre următoarele trei game-uri.

În setul secund, Cadanțu-Ignatik și-a făcut serviciul o singură dată, la 0-3 pentru adversară. Lys s-a impus cu 6-4, 6-1, iar în continuare va juca împotriva Victoriei Jimenez Kasintseva (Andorra, 184 WTA) pentru un loc pe tabloul principal.

La rândul ei, Ruse Ruse a condus-o pe Selena Janicijevic (Franța, 188 WTA) cu 4-1 în prima parte a meciului, iar la 5-4 a servit pentru set, dar a cedat 3 game-uri la rând.

Game-ul de debut din setul secund a fost și cel mai lung al meciului, jucându-se 30 de puncte. Ruse și-a cedat serviciul la 2-3, a salvat trei mingi de meci la 2-5, după care Janicijevic și-a făcut serviciul, impunându-se cu 7-5, 6-3.

Ieri, Talabă Lee a contat doar în primul set al meciului cu spaniola Rebeka Mararova (94 WTA, cs 25). Ea a revenit de la 1-3 la 3-3, dar de la 5-5 nu a mai câștigat niciun game până la finalul manșei.

În partea a doua, Masarova a realizat break la 3-2, a ratat o primă minge de meci la 2-5, pe serviciul româncei, dar a convertito pe a doua, în game-ul următor. Scor final, 6-4, 6-3 pentru Masarova.

Cinci românce sunt prezente pe tabloul principal la Australian Open 2023: Camelia Begu (28 WTA), Sorana Mihaela Cîrstea (43 WTA) și Ana Bogdan (61 WTA), Jaqueline Cristian (143 WTA) și Patricia Ţig (790 WTA), ultimele două având clasament protejat 65 WTA din 7 martie 2022, respectiv, 12 iulie 2021.