Gabriela Ruse s-a calificat pe tabloul principal la Abu Dhabi! Adversară de calibru în primul tur

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 06 februarie 2023, ora 15:51,
Gabriela Ruse

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse (148 WTA) va juca pe tabloul principal la turneul de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe).

Gabriela Ruse va juca în Turul 1 la Abu Dhabi cu Barbora Krejcikova

Ea a învins-o în ultimul tur al calificărilor pe suedeza Mirjam Bjorklund (149 WTA) cu 6-4, 6-1, după un meci care a durat o oră şi 25 de minute.

În primul set, Gabriela Ruse s-a distanțat la 3-1, și-a pierdut serviciul la 3-2, dar a realizat un nou break, la 5-2, fără să piardă vreun punct.

Partea a doua a meciului a fost fără istoric. Românca a avut 5-0, moment în care a ratat două mingi de meci pe serviciul adversarei. În game-ul următor, ea a încheiat conturile, la a doua ocazie ivită.

În primul tur, Ruse va evolua împotriva cehoaicei Barbora Krejcikova (30 WTA). va fi a doua confruntare directă, după ce spoirtiva din Cehia s-a impus în 2019 cu 6-3, 0-6, 6-2 în primul tur la BRD Bucharest Open.

Pe tabloul principal se mai află o româncă. Sorana Cîrstea (63 WTA) joacă la această oră cu ucraineanca Marta Kostyuk (57 WTA). După ce a cedat primul set cu 3-6, românca și l-a adjudecat pe al doilea cu 6-1, astfel că învingătoarea se va decide după decisiv.