Gabriela Ruse și Cristina Dinu s-au oprit în ultimul tur al calificărilor pentru Roland Garros

Articol de Gabriel Ion - Publicat vineri, 24 mai 2024, ora 18:57,
Elena-Gabriela Ruse

Jucătoarele române de tenis Gabriela Ruse (152 WTA) și Cristina Dinu (229 WTA) au fost învinsă în yultimul tur preliminar la Roland Garros.

Gabriela Ruse a ratat cinci mingi de meci în primul parțial cu Sara Errani

Ruse a fost eliminată de italianca Sara Errani (95 WTA), principala favorită a calificărilor, după două tie-break-uri, 6-7 (8), 6-7 (4). Meciul a durat 2 ore și 9 minute.

În primul set, Ruse a condus cu 5-3 și 40-15, pe serviciul adversarei, dar a ratat ambele mingi de set. În tie-break, a avut 6-5, 7-6 și 8-7, a doua oportunitate de a închia manșa fiind pe propriul serviciu. În setul secund, Ruse a avut 4-2, iar în tie-break s-a mers cap la cap până la 3-3.

La rândul ei, Dinu a fost învinsă clar de brazilianca Laura Pigossi (119 WTA, cs 20), cu 2-6, 2-6, după 74 de minute.

Pe tabloul principal au fost acceptate patru românce. Sorana Cîrstea (30 WTA, cs 28) va debuta contra rusoaicei Ana Blinkova (45 WTA). Ana Bogdan (63 WTA) va primi replica franţuzoaicei Elsa Jacquemot (150 WTA), beneficiara unui wild card.

Jaqueline Cristian (67 WTA) va avea un meci foarte dificil în primul tur la Openul Franţei, contra letonei Jelena Ostapenko (10 WTA, cs 9). În fine, Irina Begu (126 WTA, clasament protejat), va întâlni în primul tur o adversară venită din calificări.