Galatasaray nu se regăsește! Moruțan și Cicâldău, prestații opuse

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 19 septembrie 2021, ora 19:16,
Moruțan, sursa foto: Twitter/Galatasaray

Galatasaray, cu Moruțan și Cicâldău printre titulari, a pierdut, surprinzător, acasă, în fața celor de la Alanyaspor, scor 0-1, în etapa a cincea din Superliga Turciei.

Dacă Cicâldău a fost integralist, fostul jucător al celor de la FCSB a fost scos la pauză. Feghouli a fost cel care l-a înlocuit. Totuși, Moruțan a avut o ocazie bună de a marca, atunci când, în minutul 21, șutul său a trecut pe lângă bară.

De partea cealaltă, mijlocașul de 24 de ani nu a avut faze importante de poartă, dar a devenit principalul executant al cornerelor și unul dintre principalii executanți ale fazelor fixe.

Golul care a făcut diferența a fost marcat pe finalul meciului, în minutul 87, de către o rezervă.

După primul eșec suferit în această ediție de campionat, Galatasaray a ajuns pe locul opt, cu doar opt puncte strânse în primele cinci etape. Astfel, formația la care evoluează Moruțan și Cicâldău este la a treia etapă conescutivă fără victorie.

Între acestea, s-a strecurat și victoria grupării din Istanbul cu Lazio, din prima etapă a grupelor din Europa League, meci în care Moruțan a fost declarat cel mai bun jucător.