Gasly și Norris au dominat primele sesiuni de antrenamente dinaintea Marelui Premiu al Arabiei Saudite

Francezul Pierre Gasly (Alpine) a fost cel mai rapid în prima sesiune de antrenamente libere dinaintea Marelui Premiu de Formula 1 al Arabiei Saudite, în timp ce britanicul Lando Norris (McLaren) a reușit cel mai bun timp din a doua sesiune, vineri, la Jeddah, transmite AFP.
Yuki Tsunoda și-a rupt suspensia de pe față stânga, lovind un parapet
Gasly, care a obținut primele sale puncte pentru Alpine duminica trecută, prin clasarea pe locul al șaptelea în Bahrain, a fost mai rapid decât liderul la zi al Campionatului Mondial de Formula 1, Lando Norris, și decât monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 007/100, respectiv cu 070/1000.
Australianul Oscar Piastri (McLaren), care a câștigat săptămâna trecută pe circuitul Sakhir, a fost înregistrat cu al patrulea timp.
Cvadruplul campion mondial Max Verstappen a reușit doar al nouălea timp.
În a doua sesiune de antrenamente libere pentru a cincea etapă a sezonului, Lando Norris a fost cel mai rapid, urmată de coechipierul său australian Oscar Piastri, la 163/1000, și de olandezul Max Verstappen (Red Bull), la 280/1000.
Sesiunea nocturnă a fost marcată de accidentul japonezului Yuki Tsunoda (Red Bull), care și-a rupt suspensia de pe față stânga în ultimul viraj, lovind un parapet.