Gaz Metan scapă victoria printre degete! FC Argeș obține primul punct după un gol în prelungiri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 30 iulie 2021, ora 20:51,
Gaz Metan – FC Argeș, sursa foto: Gaz Metan/Facebook

Gaz Metan și FC Argeș au remizat, scor 2-2, în deschiderea etapei cu numărul trei din Liga 1.

Golurile au fost marcate de Ioan Filip, în minutul 25, și Patricio Matricardi, în minutul 72, pentru medieșeni, respectiv Cristi Tănase, în minutul 7, și Diogo Viana, în minutul 90+1, pentru formația lui Andrei Prepeliță.

Meciul a început abrupt. Jucie Lupeta a rămas singur cu portarul advers, dar a ratat. În schimb, Cristi Tănase s-a aflat la capătul unei centrări și a deschis scorul, după ce l-a învins pe Vâlceanu.

În minutul 15, Felix Mathaus s-a accidentat şi a fost înlocuit de Diogo Izata.

Egalarea a venit repede. În minutul 25, Ioan Filip a introdus cu capul mingea în poartă o centrare venită de la Grădinaru. Cu doar un minut mai devreme, Chamed a șutat și el spre poarta lui Greab, dar fără sorți de izbândă.

În minutul 38, Roberto Romeo s-a accidentat și a avut nevoie de îngrijiri medicale în afara terenului. Din fericire, acesta a revenit pe gazon.

În partea secundă, Chamed a amenințat din nou poarta adversă cu un șut de la distanță, dar și de această dată, fără rezultat.

În minutul 72, trupa lui Mihai Teja a trecut în avantaj, după ce Matricardi a marcat în urma unui corner executat de Ronaldo Deaconu.

În prelungirile meciului, Viana a reușit să egaleze dramatic, cu un lob superb peste portarul advers.

În cele din urmă, Gaz Metan și FC Argeș au încheiat la egalitate. Formația din Mediaș este momentan pe locul 8 cu 4 puncte, în timp ce FC Argeș rămâne pe locul 13, cu un singur punct după primele trei runde din Liga 1.

Echipele de start:

Gaz Metan: Oc. Vâlceanu – R. Romeo, Matricardi, I. Filip, Lima Santos, Trif – Horșia, De Moura, Chamed – Grădinaru, Sarr; Rezerve: Buzbuchi – Velisar, Horj, Izata Pereira, Da Silva Junior, Sg. Ciocan, Lixandru, Smola, R. Deaconu ; Antrenor: Mihai Teja

FC Argeș: Greab – Viana, Pițian, G. Turda, N. Mușat – Meza Colli, Joao Miguel – Ișfan, Said, Cr. Tănase – Lupeta; Rezerve: D. Croitoru – Telcean, Crivar, Boldor, Moisie, Teles, De Jonghe, Honciu, D. Dumitrașcu; Antrenor: Andrei Prepeliță