Gest incredibil făcut de Coreea de Sud înaintea meciului cu România de la Jocurile Olimpice: ,,Nu ne miră”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 24 iulie 2021, ora 19:01,
Sursă foto: Profimedia

Romănia U23 se pregăteşte deja pentru al doilea meci la Jocurile Olimpice, unde duminică, de la ora 14:00, va înfrunta naţionala de U23 a Coreei de Sud.

În primul meci de la Tokyo, ,,tricolorii” s-au impus cu scorul de 1-o împotriva naţionalei Hondurasului, în urma unui autogol venit în prelungirile primei reprize, la o lovitură de colţ executată de Andrei Ciobanu.

Înaintea meciului de mâine, sud-coreenii au făcut un gest destul de bizar. Aceştia au refuzat să ofere tricoul de joc pentru poza oficială dinaintea meciului pe motiv de pandemie de COVID-19.

FRF a reacţionat şi spune că acest gest al sud-coreenilor nu îi surprinde deloc pe Rădoi şi elevii săi.

,,Adversarii vor juca în roșu complet, dar au refuzat fotografia obișnuită, cu ambele echipamente, invocând contextul COVID. Nu ne-a mirat prea tare, după ce jucătorul lor Lee Dong-gyeong l-a lăsat cu mâna întinsă pe adversarul Wood la finalul înfrângerii cu Noua Zeelandă…”, precizează FRF.

Citeşte şi VIDEO | ELEVII LUI RĂDOI ȘTIU CUM POT OBȚINE AL DOILEA SUCCES LA JO: „ATITUDINEA BATE TALENTUL!”