Gloria Bistrița și CSM București și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Campioana națională CS Gloria Bistrița și vicecampioana națională CSM București și-au aflat, vineri, adversarele din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, ediția 2026/27, în urma tragerii la sorți efectuate la Viena.
Primele meciuri au loc pe 5 și 6 septembrie
CSM București, clasată pe locul al treilea în sezonul recent încheiat al competiției, și Brest Bretagne Handball (Franța), ocupanta locului al patrulea, fac parte din Grupa A, în care se mai regăsesc Team Esbjerg (Danemarca), FTC-Toyota Kovacs (Ungaria), RK Krim OTP Group Mercator Ljubljana (Slovenia), BV Borussia Dortmund (Germania), Sola Handballklubb (Norvegia) și OTP Group Buducnost Podgorica (Muntenegru).
Campioana Metz Handball (Franța) și învinsa sa din finală, Gyori Audi ETO KC (Ungaria), au fost repartizate în Grupa B, alături de Gloria Bistrița și Odense Handbold (Danemarca), RK Podravka Koprivnica (Croația), Storhamar Handball Elite (Norvegia), HSG Blomberg-Lippe (Germania) și Nykobing Falster Handbold (Danemarca).
Sezonul 2026/27 va debuta pe 5/6 septembrie, iar la final, primele două clasate se vor califica direct în sferturile de finală, în timp ce echipele clasate pe locurile 3-6 vor disputa un play-off pentru accederea în sferturi.