Horia Tecău, calificat în sferturi la Halle, în proba de dublu a turneului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 iunie 2021, ora 14:39,
Horia Tecău
Horia Tecău

Horia Tecău, alături de Kevin Krawietz (Germania), s-a calificat în sferturile de finală de la Halle, în proba de dublu a turneului german.

Perechea Tecău/Krawietz s-a impus în proba de dublu a turneului de la Halle, miercuri, după ce a trecut în turul doi de perechea formată din Tomislav Brkici din Bosnia-Herţegovina şi Nikola Cacici din Croaţia.

Sursa Foto: Profimedia Images Credit: Frank Molter/dpa/Alamy Live News

Tecău şi Krawietz s-au impus în două seturi în meciul cu perechea Tomislav Brkici/Nikola Cacici,  scor 7-6, 6-3, într-o partidă ce a durat o oră şi 14 minute.

În turul următor de la Halle, Tecău şi Krawietz se vor duela cu cuplul câştigător din duelul dintre Raven Klaasen/Ben McLachlan (Africa de Sud/Japonia), cap de serie numărul 7 – Andreas Molteni/Guido Pella (Argentina).

Pentru că s-au calificat în sferturile probei de dublu de la Halle, Tecău şi Krawietz au deja asigurat un cec în valoare de 14.340 de euro şi 90 de puncte ATP.

Turneul de la Halle este dotat cu premii în valoare de peste 1,45 milioane de euro.

Sursa foto: Frank Molter/dpa/Profimedia Images

Citeşte şi SIMONA HALEP, GATA PENTRU REVENIRE! CE SPUNE DESPRE JOCURILE OLIMPICE