Încă un titlu pentru România la FOTE 2023! Ștafeta feminină mixtă a câștigat aurul cu record al competiției

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 29 iulie 2023, ora 17:33,
atletism
atletism

Ștafeta feminină mixtă a României a cucerit medalia de aur în proba „combinată” de 100x200x300x400 m.

Bianca Maria Tița, Ștefania Balint, Maria Denisa Capota și Alexandra Ștefania Uță au câștigat o nouă medalie de aur

Atletele Bianca Maria Tița, Ștefania Balint, Maria Denisa Capota și Alexandra Ștefania Uță și-au învins adversarele la capătul unei finale de poveste, pe care au terminat-o în 2:06,14!

Vedeta incontestabilă a cursei a fost Ștefania Uță care a alergat ultimii 400 m. De fapt alergat este prea puțin spus. Eleva antrenoarei Alina Enescu a zburat spre AUR.

Ștefi a preluat ștafeta de pe poziția a 4-a, dar a venit ca o vijelie din spate și s-a alăturat plutonului fruntaș. Înainte de ultima turnantă, era a treia și părea că bătălia pentru aur se va da între reprezentatele Cehiei și Italiei, aflate în frunte.

Ștefania a spulberat însă toate pronosticurile! Pe ultima sută de metri cu o dezinvoltură uluitoare a trecut de italiancă, poziția a doua, și a levitat pe lângă cehoaică trecând linia de sosire parcă fără niciun efort”, a transmis Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

FOTE 2023Stefania BalintAlexandra Stefania UtaBianca Maria TitaMaria Denisa Capota