Încep preliminariile CE 2024, organizat în Germania! Italia – Anglia este capul de afiș al zilei

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 23 martie 2023, ora 16:56,
Italia
Italia

53 dintre cele 55 de naționale afiliate la UEFA încep preliminariile Campionatului European din 2024.

Anglia nu a învins niciodată Italia, în deplasare, într-un meci oficial

Excepție fac Germania, în calitate de țară gazdă, și Rusia, exclusă din cauza invaziei din Ucraina. Cele 53 de echipe au fost repartizate în 7 grupe de câte 5 și 3 grupe de câte 6.

Primele două din fiecare grupă se califică la turneul final din Germania, iar ultimele patru locuri se vor completa după barajul din Liga Națiunilor.

România debutează sâmbătă în actuala campanie de calificare, în deplasare, cu Andorra, dar 9 meciuri au loc azi. Cel mai interesant este, fără îndoială, Italia – Anglia, care contează pentru Grupa C.

Cele două au fost adversare în finala ultimului Campionat European. Meciul a avut loc la Londra, pe Stadionul Wembley, iar Italia s-a impus după loviturile de departajare. A fost 1-1 după 90 de minute (Luke Shaw pentru gazde, în minutul 2, respectiv Leonardo Bonucci 67).

În prelungiri nu s-a marcat, iar la loviturile de departajare Italia a înscris prin Domenico Berardi, Bonucci și Federico Bernardeschi, iar Anglia prin Harry Kane și Harry Maguire. Au ratat Andrea Belotti, Jorginho (Italia), Marcus Rashford, Jadon Sancho și Bukayo Saka.

Până în prezent, Italia și Anglia s-au întâlnit de 30 de ori în meciuri amicale sau oficiale. Peninsularii s-au impus de 13 ori, iar 9 partide s-au terminat la egalitate. Anglia a câștigat 8 meciuri, iar ultima dată când s-a impus pe terenul adversarei în amicalul din 24 mai 1961. Scorul final a fost 3-2, iar golul victoriei a fost marcat în minutul 86 de Jimmy Greaves.

Iată programul complet al meciurilor de azi:

GRUPA C: Macedonia de Nord – Malta și Italia – Anglia (ambele de 21:45); Ucraina stă.

GRUPA H: Kazahastan – Slovenia (17:00), Danemarca – Finlanda și San Marino – Irlanda de Nord (ambele de la 19:45)

GRUPA J: Portugalia – Liechtenstein, Bosnia Herțegovina – Islanda și Slovacia – Luxemburg (toate de la 21:45)