EURO 2020 | ,,It’s coming to Rome” până la urmă! Italia, noua Campioană Europeană

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 12 iulie 2021, ora 00:55,
Leonardo Bonucci/Sursa foto: Profimedia Images

Italia este noua Campioană Europeană, după ce a învins-o pe Anglia la loviturile de departajare, scor 3-2, după ce în 120 de minute rezultatul a fost de 1-1.

Golurile în cele 120 de minute au fost reuşite de către Luke Shaw, în minutul 2, pentru Anglia, respectiv Leonardo Bonucci, în minutul 67, pentru Italia.

Sursa foto: Profimedia Images

UPDATE 00:55: Execută Saka şi ratează. Italia e noua Campioană Europeană, după 3-2 la lovituri de departajare cu Anglia.

UPDATE 00:54: Bate Jorginho şi ratează. Anglia mai are o şansă.

UPDATE 00:53: Bate Sancho şi ratează. 3-2 Italia.

UPDATE 00:52: Bate Bernardeschi şi înscrie. 3-2 Italia.

UPDATE 00:51: Bate Rashford şi ratează. Mingea se duce în bară, iar scorul e 2-2.

UPODATE 00:50: Execută Bonucci şi transformă. 2-2.

UPDATE 00:49: Bate Maguire şi marchează pentru Anglia. 2-1 pentrun englezi.

UPDATE 00:48: Belotti execută şi ratează. Apără Pickford. Scorul rămâne 1-1.

UPDATE 00:47: Harry Kane execută pentru Anglia şi înscrie. Scorul e 1-1.

UPDATE 00:46: Berardi execută primul penalty. Înscrie şi Italia are 1-0.

UPDATE 00:45: Începe executarea loviturilor de departajare la poarta unde sunt suporterii englezi. Primii care execută sunt italienii.

UPDATE 00:38: Arbitrul pune capăt partidei de pe Wembley, iar finala se decide la lovituri de departajare.

UPDATE 00:36: Schimbări la Anglia în minutul 120! Intră Rashford şi Jadon Sancho în locul lui Henderson şi Walker.

UPDATE 00:34: Schimbare la Italia! Iese Emerson şi intră Florenzi, în minutul 118.

UPDATE 00:27: Jorginho vede un cartonaş galben, după un fault extrem de dur asupra lui Jack Grealish, în minutul 114.

UPDATE 00:25: Bernardeschi execută lovitura liberă. Mingea se duce pe centrul porţii de unde este respinsă de către Pickford.

UPDATE 00:24: Harry Maguire vede şi el cartonaşul galben, după un fault la Bellotti, în minutul 106.

UPDATE 00:20: A început repriza a doua a prelungirilor.

UPDATE 00:19: Lovitură liberă Anglia în finalul reprizei de prelungiri. Centrează Shaw, dar arbitrul fluieră fault în atac şi pune capăt primelor 15 minute.

UPDATE 00:16: Pickford e la post. Bernardeschi ratează din câţiva metri la centrarea lui Emerson. Ulterior mingea a fost trimisă pe lângă poartă de către Bellotti, în minutul 103.

UPDATE 00:12: Schimbare la Anglia în minutul 99. A ieşit Mason Mount şi a intrat Jack Grealish.

UPDATE 00:07: Chiellini trimite mingea în corner la centrarea lui Sterling în minutul 96. În acelaşi timp, Verratti este înlocuit cu Locatelli. Ulterior Phillips a trimis mingea pe lângă poarta lui Donnarumma.

UPDATE 00:02: A început prima repriză a prelungirilor. Insigne a fost înlocuit cu Bellotti în atacul Italiei.

UPDATE 23:57: Arbitrul pune capăt celor 96 de minute, iar finala de pe Wembley se poate decide în prelungiri sau la lovituri de departajarea dacă şi după 120 de minute scorul va fi tot egal.

UPDATE 23 55: Chiellini vede şi el cartonaşul galben, după un fault dur la Saka în minutul 96.

UPDATE 23:50: Arbitrul de rezervă arată de la margine că partida de pe Wembley a fost prelungită cu 6 minute.

UPDATE 23:45: Federico Chiesa iese accidentat de pe teren şi este înlocuit în minutul 85 de Mancini cu colegul de la Juve, Bernardeschi.

UPDATE 23:44: Insigne vede şi el cartonaşul galben în minutul 84 al jocului în urma unul fault comis la 30 de metri de poartă.

UPDATE 23:35: Ocazie importantă ratată de Berardi. Atacantul Italiei a trimis peste poarta lui Pickford, după ce a rămas singur în careul lui Pickford.

Între-timp, la Anglia au intrat pe teren Saka şi Henderson în locul lui Trippier şi Rice.

UPDATE 23:27: GOOOOOOOLLLLLLL ITALIA! Leonardo Bonucci egalează. După un carambol în careul englezilor, italianul înscie simplu dintr-un metru.

UPDATE 23:24: Corner Anglia. Donnarumma a respins excelent peste transversală lovitura de cap a lui John Stones din minutul 64 al jocului.

UPDATE 23:22: Federico Chiesa ratează o ocazie uriaşă. Mingea trimisă de mjlocaşul lui Juve este respinsă incredibil de Pickford, în minutul 62 al jocului. Chiesa a şutat din interiorul careului mare.

UPDATE 23:17: Insigne rateza prima mare ocazie pentru Italia. Pickford parează mingea trimisă din 3 metri, în minutul 57.

UPDATE 23:15: În minutul 55 Italia efectuează două modificări! Cristante şi Berardi intră în locul lui Barella şi Immobile. În acelaşi minut, Leonardo Bonucci a văzut cartonaşul galben.

UPDATE 23: 11: Lovitură liberă pentru Italia din marginea careului de 16. Execută Insigne şi trimite puţin peste poartă.

UPDATE 23:09: În minutul 47 Barella a văzut cartonaşul galben. Ulterior Anglia a cerut penalty la o intrare la Sterling, însă arbitrul nu a dictat nimic.

UPDATE 23:05: A început repriza a doua

UPDATE 22:50: Arbitrul pune capăt primei reprize, iar Anglia se află în avantaj, graţie reuşitei din startul partidei a lui Luke Shaw.

UPDATE 22:47: Verrati trimite mingea din marginea careului, dar şutul său lent se duce direct în braţele lui Pickford.

UPDATE 22:45: Arbitrul de rezervă arată 4 minute de prelungire pentru prima repriză.

UPDATE 22:36: Chiesa şutează periculos din marginea careului, însă mingea trece puţin pe lângă poarta englezilor, în minutul 35 al jocului.

UPDATE 22:28: Insigne şutează modest de la distanţă, iar mingea trece cu mult pe lângă poarta lui Pickford.

UPDATE 22:22: Probleme pentru Italia! Jorginho are nevoie de îngrijiri medicale. Mijlocaşul s-a întins pe teren de durere în minutul 21 al jocului.

UPDATE 22:08: Insigne execută o lovitură liberă, însă mingea din marginea careului se duce mult peste poarta lui Pickford.

UPDATE 22:02: GOOOOOOOOLLLLLLLL Anglia. Luke Shaw deschide scorul după un contraatac superb, în minutul 2 al jocului. Trippier l-a servit perfect pe fotbalistul lui Manchester United, care a împins mingea în poartă fără vreo şansă pentru Donnarumma.

UPDATE 22:00: A început meciul. Italia a avut lovitura de start

UPDATE 21:56: Ambele echipe au păşit pe teren. Se cântă imnurile.

UPDATE 21:53: Cu arată echipele de start din marea finală

• Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Chiellini, Bonucci, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne

Rezerve: Sirigu, Meret – Locatelli, Belotti, Berardi, Pessina, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Bastoni, Florenzi, Toloi

• Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Phillips, Rice, Shaw – Mount, Kane, Sterling

Rezerve: Ramsdale, Johnstone – Grealish, Henderson, Rashford, Mings, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, James, Saka, Bellingham

UPDATE 21:00: Jucătorii celor două echipe au ieșit pe gazon, cu doar o oră înaintea ultimului act de la EURO 2020.

UPDATE 20:50– De cealaltă parte, elevii lui Roberto Mancini vor evolua în albastru.

UPDATE 20:45– Anglia va juca în echipamentul tradițional, complet alb.

UPDATE 19:30– Stadionul Wembley este gata pentru duelul din această seară, astfel că atmosfera de pe cel mai mare stadion al Angliei se anunță una incendiară.

UPDATE 16:45- Așa va arăta balonul de joc, dar și marele trofeu pentru care Anglia și Italia se vor lupta în această seară.

UPDATE 16:30- Se fac ultimele pregătiri înaintea duelului din această seară. Britanicii se ocupă de gazon, astfel încât acesta să se prezinte în condiții optime.

UPDATE 14:47: Fanii ultrași ai Angliei au invadat deja străzile orașului Londra, în așteptarea marii finale de pe Wembley. Nici suporterii din Il Calcio nu s-au lăsat mai prejos.

UPDATE 12:05: Aflat în cârje, Spinazzola va fi și el alături de colegii săi din naționala Italiei pe Wembley. Fundașul care a fost operat la piciorul stâng în urma duelului cu Belgia din sferturi a făcut și el deplasarea la Londra cu avionul echipei pregătite de Roberto Mancini la Londra.

UPDATE 11:50: Absență de marcă și în tabăra lui Southgate. Conform italienilor de la Gazzetta Dello Sport, Phil Foden nu va putea fi recuperat la timp, după ce a încasat o lovitură la picior în timpul antrenamentului de vineri și va rata finala. Din lotul lui Mancini, indisponibil va fi Leonardo Spinazzola, care s-a accidentat grav în sfertul cu Belgia și va sta pe bară până spre sfârșitul anului.

Finala EURO 2020 dintre Italia și Anglia va avea loc diseară, de la ora 22:00, pe Stadionul Wembley din Londra.

Partida le va pune față în față pe singurele echipe naționale care nu au pierdut vreun meci până acum la turneul final, iar fiecare vine cu atuurile sale.

”Squadra Azzura” a cucerit Campionatul European în 1968 și mai are două finale pierdute (2000 și 2012). De asemenea, vine după 33 de meciuri consecutive fără înfângere, record absolut.

Italia, Euro 2020

De partea cealaltă, selecționata ”Three Lions” se află în premieră într-o finală de turneu final al Campionatului European, însă are avantajul terenului propriu. Meciul se va juca pe legendarul Wembley, templul fotbalului englez, acolo unde naționala lui Gareth Southgate nu a pierdut niciun meci în istorie la un turneu final.

Anglia, Euro 2020

Ultimul act va fi arbitrat de Bjorn Kuipersprimul central olandez într-o finală de la Euro. Acesta va fi ajutat la cele două linii de conaţionalii săi Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra.