Înfrângere pentru Galatasaray. Cum au evoluat Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 16 ianuarie 2022, ora 21:31,
Galatasaray. Foto: Profimedia

Galatasaray a fost învinsă cu 4-2, în deplasare, duminică, de Hatayspor, într-un meci din cadrul etapei a 21-a din Super Lig.

Antrenorul Dominic Torrent a debutat cu stângul pe banca tehnică a echipei Com-Bom. Alexandru Cicâldău a fost titular și a fost înlocuit în minutul 81, cu Olimpiu Moruțan. Niciunul dintre cei doi români nu a impresionat.

Galatasaray a deschis scorul în minutul 23, prin Kilinc. Cinci minute mai târziu, olandezul Patrick van Aanholt a ratat un penalty, pentru oaspeți. Hatay a egalat în minutul 43, iar Akturkoglu a stabilit scorul pauzei cu o lovitură liberă de la 25 de metri. Galatasaray a evoluat în inferioritate numerică din minutul 82, când Antalyali a primit direct cartonașul roșu, după o intrare foarte dură la un adversar.

În urma acestui rezultat, Galatasaray rămâne pe locul 13, cu 27 de puncte, în timp ce Hatayspor a urcat pe locul 3, cu 35 de puncte.

Au evoluat echipele

Hatayspor: Yigiter – Adekuge, Oksuz, Kurucuk, Corekci – Lobjanidze, Ergun (Boudjemaa 90), Ribeiro, Kamara (Kahraba 76) – Diouf, Saint-Louis.
Antrenor: Omer Erdogan.

Galatasaray: Cipe – van Aanholt, Ozturk, Marcao, Boey – Cicâldău (Moruțan 81), Antalyali, Akturkoglu, Kutlu, Kilinc (Babacan 81)- Dervisoglu (Kara 58).
Antrenor: Dominic Torrent