Înfrângere pentru handbalistele de la CSM în Liga Campionilor! Repriza a doua cu Vipers a fost „de groază”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 21:15,
CSM București a fost dominată, clar, în a doua repriză, de deținătoarea Ligii Campionilor, Vipers

Echipa feminină de handbal CSM București, vicecampioana României, a fost învinsă în deplasare de echipa daneză Vipers cu 29-35 (15-15).

CSM București a pierdut cu Vipers, Rapid joacă mâine cu Storhamar

Meciul a contat pentru Etapa a 6-a din Grupa A. Vipers, deținătoarea Ligii Campionilor, a avut o a doua repriză excelentă, după ce la pauză scorul era egal, 15-15

Este primul eşec în actuala ediție a Ligii Campionilor pentru CSM Bucureşti. Principalele marcatoare ale echipei antrenată de Adrian Vasile au fost Neagu 10 goluri, Arntzen 5, Dembele 5.

Într-un alt meci, Banik Most a fost umilită pe teren propriu de FTC Budapesta, care s-a impus cu 46-27. Duminică au loc partidele Odense – SG BBM Bietigheim şi Krim Ljubljana – Brest Bretagne.

CSM Bucureşti este pe locul 3, cu 9p, după Bietigheim și Vipers, echipa germană având un meci mai puțin.

De precizat că interul Cristina Neagu a ajuns la 950 goluri în această competiție, și se află pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978).

Cealaltă reprezentantă a României în această competiție, Rapid, va juca duminică, pe teren propriu, cu echipa norvegiană Storhamar. Giuleștencele sunt neînvinse în Grupa B, ocupând locul 2 cu 8 p, la fel ca liderul Gyor.

Liga Campionilor se întrerupe pentru Campionatul European de luna viitoare. Următoarea partidă propune un duel maghiaro-român: Gyor – Rapid pe 3 decembrie și CSM Bucureşti – FTC Budapesta a doua zi.