Ionuţ Coza reacţionează după ce a Adrian Mititelu Jr. l-a numit ,,corupt”: ,,CCA va înainta aceste declaraţii”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 25 ianuarie 2022, ora 16:24,
Ionuţ Coza
Ionuţ Coza

Ionuţ Coza, centralul care a arbitrat meciul Farul – FC U Craiova 1948, a reacţionat după ce Adrian Mititelu Jr. l-a numit ,,corupt”.

Acesta spune că nu are voie să facă prea multe declaraţii pe marginea acestui subiect, dar că cei de la CCA vor înaina declaraţiile lui Adrian Mititelu Jr. către Comisia de Disciplină din cadrul FRF.

,,Nu am ce să declar. Avem un departament la Federația Română de Fotbal care vă poate da mai multe detalii. Eu nu am voie să fac declarații.

(n.r. despre un posibil demers în instanță) Nu știu să vă spun în momentul de față ce voi face. V-am spus, nu am voie să discut. Regulamentul de Ordine Interioară nu ne dă voie să discutăm despre acest aspect. Chiar dacă este un aspect personal.

Nu pot să vă spun (n.r. dacă a luat legătura cu vreun avocat). Nu știu deocamdată dacă voi face ceva. Nu știu să vă spun. N-au trecut nici 12 ore de la meci. Eu, în calitate de arbitru, nu pot să fac nicio declarație. CCA va înainta aceste declarații ale oficialului clubului către Comisia de Disciplină. Nu depinde de mine. Vă urez o zi bună!”, a declarat Ionuţ Coza, pentru GSP.

Reacția dură a lui Adrian Mititelu jr., după arbitrajul din meciul cu Farul: „Eu nu cred în coincidențe”

Adrian Mititelu jr. fiul patronului echipei FC U Craiova 1948, Adrian Mititelu, a criticat delegarea arbitrului central Ionuţ Coza la meciul cu Farul, afirmând că acesta este corupt.

Echipa olteană a pierdut cu 2-3 meciul din deplasarea cu Farul. FC U Craiova 1948, a fost privată de un penalty în minutul 79, când Farul avea 3-1. Sidibe a fost faultat în careu de portarul Aioani, dar arbitrul Ionuţ Coza nu a acordat penalty, ci galben pentru simulare.

„Eu nu cred în coincidențe. În decurs de un an, vreau să iau cronologic faptele. La meciul cu Petrolul, de anul trecut, ziarele din Europa titrau că a fost primit cel mai penibil penalty de către o echipă românească, acordat de către Ionuț Coza Petrolului în minutul 88.

La meciul cu Farul, din tur, tot Coza a fost delegat și Farul a primit un penalty care nu a fost, cum a spus și domnul Crăciunescu atunci, în minutul 86. Din închisoare, tatăl meu mă sună cu o zi înainte de meci să mă întrebe cine e arbitru la meci. Și tata zice că nu cumva să-l pună pe Coza. Și pe Coza l-au pus.

Așa cum au existat și Bogaciu și Constantin și alți arbitri corupți, vă spun eu că și Coza e un arbitru corupt. Nu-mi trebuie dovezi! Poate să mă dea în judecată. Dacă acest arbitru, Coza, mai este delegat la vreun meci al nostru, voi face istorie cu acest arbitru și cu observatorul la meci”, a spus Adrian Mititelu Jr. la Digisport.