Ionuț Radu a debutat pentru Inter în acest sezon! Cum s-a descurcat internaționalul român contra Sampdoriei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 mai 2021, ora 21:31,
Sursa foto- Profimedia Images.  Credit Mattia Ozbot / Insidefoto /Sipa USA
Sursa foto- Profimedia Images. Credit Mattia Ozbot / Insidefoto /Sipa USA

Goalkeeper-ul român în vârstă de 23 de ani, Ionuț Radu, a bifat prima apariție în tricoul nerrazzurilor în acest sezon!

După ce italienii au anunțat că Inter Milano ia în calcul să renunțe la portarul român începând din sezonul următor, Antonio Conte a decis să îi ofere câteva minute acestuia în partida cu Sampdoria, câștigată de liderul din Serie A, scor 5-1. Ionuț Radu a fost introdus la pauză în locul titularului de drept, Samir Handanovici, și a reușit să închidă poarta până la finalul partidei.

Sursa foto: Andrea Staccioli-Insidefoto Sipa USA, Profimedia Images

Liderul echipei naționale de tineret a României de la EURO 2019 s-a arătat vizibil emoționat și a fost încurajat de colegi în momentul pășirii pe terenul de joc.  Radu a bifat astfel prima apariție într-un joc oficial pentru formația de club după aproape un an și jumătate. Ultimul meci în care goalkeeper-ul român a apărat a fost cel dintre Torino și Genoa, din Cupa Italiei, disputat pe 9 ianuarie 2020.

7.000.000 de euro este cota lui Ionuț Radu, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com. Acesta a evoluat de-a alungul carierei sale din fotbalul de la cel mai înalt nivel pentru echipe precum Inter Milano, Avellino, Genoa și Parma.