Istvan Kovacs, gafă şi în 16-imile Europa League! ,,Nici în Sudan nu vezi aşa ceva”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 19 februarie 2021, ora 09:50,
Kovacs Roma Braga

Arbitrul român, Istvan Kovacs, a fost delegat la partida din 16-imile Europa League, dintre Braga şi AS Roma, terminată 0-2.

După meci, centralul a fost pus la zid de către portughezi, după ce a luat o decizie controversată în repriza a doua a jocului.

Sursa foto; Profimedia Images

Concret, în minutul 50 a trecut cu vederea un fault evident făcut în careul Romei, de către Ibanez, asupra atacantului celor de la Braga, Sporar. Arbitrul a lăsat jocul să continue, însă nici arbitrii din camera VAR nu s-au sesizat în acest caz.

La finalul jocului, directorul de comunicare al celor de la Braga, a avut un discurs foarte dur la adresa lui Istvan Kovacs, după deciziile luate de acesta.

,,Acest arbitraj abil din partea domnului român Istvan Kovacs în 16-imile Europa League? Nici măcar în Sudan, să nu mai vorbim de o competiție europeană! IN-CRE-DI-BIL!”, a scris Alexandre Carvalho, pe contul personal de Twitter.

Istvan Kovacs nu este agreat prea mult nici în România, unde comportamentul său a lăsat de dorit în mai multe rânduri. Acesta a fost acuzat de mai multe ori pentru limbajul său folosit în dialogul cu jucătorii în timpul meciurilor.

Sursa foto: Profimedia Images

Citeşte şi Recidivă a lui Istvan Kovacs pe terenul de fotbal! ,,Nici câinelui meu nu-i spun aşa ceva”