Jaqueline Cristian este în turul 3 la Madrid! Victorie spectaculoasă cu Barbora Krejcikova, a 22-a favorită

Articol de Gabriel Ion - Publicat vineri, 26 aprilie 2024, ora 19:21,
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid.

Jaqueline Cristian joacă în turul 3 la Madrid cu Danielle Collins sau Olga Danilovic

Ea a obținut o victorie spectaculoasă în faţa cehoaicei Barbora Krejcikova (27 WTA, cs 22), cu 2-6, 6-0, 6-2.

Jaqueline Cristian (73 WTA), venită din calificări, s-a impus în faţa campioanei din 2021 de la Roland Garros după două ore şi 6 minute de joc.

Krejcikova a dominat primul set, câştigat cu 6-2, dar apoi românca a făcut un set secund perfect, câştigând la zero, deşi adversara i-a oferit totuşi o replică destul de bună.

Jaqueline Cristian şi-a continuat evoluţia excelentă şi în setul decisiv, adjudecat cu 6-2, după cinci ghemuri consecutive.

Singurul lor meci anterior a fost câştigat de Krejcikova, cu 6-1, 7-5, în ianuarie 2022, în optimi la Sydney.

Românca şi-a asigurat un cec de 51.665 de euro şi 95 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe americanca Danielle Collins sau sârboaica Olga Danilovic.