Juventus a câștigat Derby d’Italia. Inter se îndepărtează și mai mult de primul loc

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat luni, 20 martie 2023, ora 08:08,
Juventus. Foto: Profimedia

Echipa italiană Juventus Torino a învins duminică, în deplasare, echipa italiană Inter Milano, scor 1-0, în Derby d’Italia, meci contând pentru etapa a 27-a din Serie A.

Juventus a deschis scorul în prima repriză, prin Filip Kostic, care l-a învins pe Onana în minutul 23. Arbitrul întâlnirii a consultat sistemul VAR după ce a fost semnalat un henţ al lui Rabiot în faza premergătoare golului, însă reuşita lui Kostic a fost validată.

În clasament, Inter e pe locul al treilea, cu 50 de puncte, în timp ce Juventus se află pe locul 7, cu 41 de puncte, la numai patru puncte de locurile care duc în cupele europene.

Liderul Napoli a surclasat, duminică, pe Torino FC, cu 4-0, în deplasare, şi şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului Serie A, fiind la nu mai puţin de 21 de puncte de a doua clasată, Inter Milano, după 27 de etape.

Nigerianul Victor Osimhen (minutele 9 şi 51), georgianul Hvicea Kvaraţhelia (35) şi francezul Tanguy Ndombele (68) au marcat golurile unei victorii care o apropie tot mai mult pe Napoli de câştigarea celui de-al treilea titlu de campioană din istoria clubului, primul după epoca Diego Maradona.