La Liga: Atletico Madrid a învins pe Girona cu 3-1

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 13 aprilie 2024, ora 20:06,
la liga
la liga

Echipa spaniolă Atletico Madrid a dispus sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, de formaţia Girona, în etapa a 31-a din La Liga. Horaţiu Moldovan a fost rezervă la Atletico.

Girona a deschis repede scorul la Madrid, prin Artem Dovbyk, în minutul 4, însă gazdele au egalat dintr-un penalti transformat de Antoine Griezmann, în minutul 34. Angel Correa a adus gazdele în avantaj în minutul 45+6, iar Griezmann a reuit dubla în minutul 50, aunci când a înscris pentru 3-1. Acesta a rămas şi scorul final, iar cu victoria obţinută, Atletico Madrid e pe locul 4, având 61 de puncte adunate.

Girona are 65 de puncte şi ocupă poziţia a treia în La Liga, unde lider este Real Madrid (75 de puncte), iar FC Barcelona se află pe locul secund, cu 67 de puncte. Real şi Barcelona au câte un meci mai puţin.