La Liga: Atletico Madrid încheie sezonul cu o victorie, 2-0 la San Sebastian, cu Real Sociedad – VIDEO

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 25 mai 2024, ora 19:59,
La Liga
La Liga

Echipa spaniolă Atletico Madrid a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, gruparea bască Real Sociedad, în ultima etapă a campionatului spaniol, La Liga.

Madrilenii au deschis scorul repede, în minutul 9, prin brazilianul Samuel Lino, şi au păstrat avantajul de pe tabelă până la final. Atletico s-a impus însă cu 2-0, după ce mozambicanul Reinildo Mandava a înscris în minutul 90+3, şi a bifat a 24-a victorie stagională, încheind sezonul pe locul 4, ultimul care duce în Liga Campionilor, cu 76 de puncte.

Real Sociedad a terminat pe locul 6, care duce în Liga Europa, având 60 de puncte. Echipa lui Simeone a avut un jucător eliminat în minutul 90+1 pentru al doilea cartonaş galben – pe Saul Niguez. Portarul român Horaţiu Moldovan a rămas pe banca rezervelor lui Atletico Madrid şi la acest ultim meci al sezonului.