Laude pentru Rapid, deşi a pierdut cu FC Voluntari: ,,A fost cea mai bună repriză din acest sezon”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 28 septembrie 2021, ora 17:06,
Imagine din meciul Rapid – FC Voluntari 0-1, din 24 septembrie

Rapid Bucureşti a pierdut meciul cu FC Voluntari, din cadrul etapei a 10-a din Liga 1, de pe teren propriu, scor 0-1.

Daniel Pancu, fost jucător şi antrenor la echipa din Giuleşti, a vorbit despre ultimul joc al Rapidului. Acesta este de părere că elevii lui Mihai Iosif au făcut o a doua repriză excelentă cu ilfovenii.

,,A doua repriză cu Voluntari a fost cea mai bună repriză a Rapidului din acest sezon. Etapa trecută, cu Săpunaru și Albu, au dominat de o manieră categorică în meciul cu Gaz Metan, dar au jucat numai cu pase lungi, fără luciditate. Acum, în meciul cu cea mai în formă echipă a campionatului din ultima lună, și-au forțat adversarii să se apere jos.

Au jucat între linii, au ocupat bine spațiile, au jucat mult pe jos, cu combinații scurte. Cu Voluntari, jucătorii aveau mereu două-trei soluții de pasare, însă le lipsește calitatea în atac. Cred că și asta e o cauză a faptului că ultimele goluri au fost marcate din faze fixe. Jucătorii de atac cu cea mai mare calitate cred că sunt jucătorii U21, dar de multe ori joacă doar unul dintre ei. Mă refer la Sefer, Rareș Ilie și Pănoiu. Aș trage un semnal de alarmă aici, pentru că și eu am fost implicat la Rapid.

Când am pornit la drum, în 2018, voiam să creștem niște jucători profesioniști pe care clubul să-i valorifice în viitor. Observ o stagnare în acest sens, ar trebui să aibă mai multă grijă. La un moment dat ar putea să fie nevoiți să apeleze și la vânzarea de jucători, dacă n-au un milionar în spate care să le asigure resursele la nesfărșit. A existat în vară o ofertă pentru Rareș Ilie, dar suma a fost prea mică.”, a declarat Daniel Pancu, pentru Digisport.

Citeşte şi EXCLUSIV | SUSȚINERE PENTRU ANTRENORII FĂRĂ LICENȚA PRO, DIN LIGA 1: ”ESTE ȘI MÂRLĂNIE ȘI MĂGĂRIE”