Liga 2, din nou în acțiune! S-au jucat primele meciuri. Cine ocupă locul secund în campionat

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat joi, 18 februarie 2021, ora 21:34,
poli
poli

S-a reluat campionatul și în Liga 2 din România. ASU Poli s-a impus cu 2-0 în partida disputată contra celor de la SCM Gloria Buzău și urcă, momentan, pe locul 2.

În meciul disputat pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, cele două echipe au intrat la pauză așa cum au început, 0-0. În repriza a doua au venit și golurile, ambele de partea echipei gazdă. Primul a fost marcat cu capul de către căpitanul Mera, în minutul 61, în urma unei lovituri libere bătute de Munteanu.

Al doilea gol a venit repede. Dan Codrea s-a ocupat de această sarcină. În urma unui corner executat tot de Munteanu, optarul timișorean a fost bine poziționat și a reluat spre poartă eficient.

Disperat în urma desfășurării partidei, antrenorul buzoienilor, Ilie Stan, a făcut patru schimbări. Jucătorii nou introduși nu au putut schimbar rezultatul final, 2-0.

În urma victoriei obținute, ASU Poli Timișoara urcă pe locul secund în Liga 2 și așteaptă replica celorlalte contracandidate la promovare. SCM Gloria Buzău rămâne la mijlocul clasamentului, pe locul 10.