Lionel Messi se luptă doar cu recordurile! Încă două borne depășite de argentinian în finala cu Franța

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 18 decembrie 2022, ora 18:19,
Lionel Messi

Starul Argentinian a depășit două recorduri în finala Campionatului Mondial cu Franța și a stabilit o nouă performanță unică.

Lionel Messi a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri și minute bifate în istoria CM

Argentina conduce Franța cu 2-0 la pauza finalei Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul, fin penalty, în minutul 23, iar di Maria a dublat avantajul în minutul 36.

Vedeta naționalei Argentinei și al lui PSG a stabilit două noi recorduri cu ocazia acestui meci. În primul rând, a devenit jucătorul care a disputat cele mai multe partide de-a lungul timpului la Campionatul Mondial, 26, cu una mai mult decât germanul Lotthar Matthaus.

În același timp, este fotbalistul cu cele mai multe minute bifate la toate edițiile Campionatului Mondial. Acest record l-a stabilit EXACT în minutul 24 în care se bucura pentru golul marcat.

Recordul de minute jucate de-a lungul Campionatelor Mondiale era deținut de italianul Paolo Maldini, 2.217. După semifinala împotriva Croației, Messi a ajuns la 2194. Rămăsese o diferență de 23 de minute, care a fost „rezolvată” când a deschis scorul.

De asemenea, Lionel Meesi a devenit primul fotbalist din istorie care a marcat în toate cele cinci faze ale Campionatului Mondial. A înscris în grupe cu Arabia Saudită și Mexic, în optimi cu Australia, în sferturi cu Olanda, în semifinale cu Croația și în finală cu Franța.

Penalty-ul ratat cu Polonia l-a împiedicat să devină primul jucător din istorie care înscrie în toate cele 7 meciuri de la un Campionat Mondial. Patru dintre cele șase goluri au fost marcate din penalty. De menționat că Messi a mai înscris o dată cu Olanda, fiind primul care a transformat la loviturile de departajare, dar acest gol nu este contabilizat în statistici.