VIDEO | FCSB câștigă Cupa României! Reușita lui Man salvează sezonul ‘roș-albaștrilor’

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 22 iulie 2020, ora 20:08,
sepsi-fcsb-dennis-man

UPDATE 22:10 Iată imagini de la festivitatea de premiere, la Ploiești!

FCSB a câștigat Cupa României, ediția 2019-2020!

FCSB primește trofeul Cupei României, ediția 2019-2020➡ bit.ly/2ZQ02Rc

Publicată de Cupa României pe Miercuri, 22 iulie 2020

UPDATE 21:55 S-a încheiat meciul! FCSB câștigă Cupa României, la finele unui meci fără strălucire!

Sepsi – FCSB 0-1 (Man 65′)

UPDATE 21:41 Eliminare pentru Sepsi! Fundașul Bouhenna a primit două cartonașe galbene în minutele 77 și 80!

UPDATE 21:26 GOL pentru FCSB! Dennis Man a înscris în minutul 65, după o eroare mare în apărarea celor de la Sepsi.

UPDATE 21:19 Căpitanul FCSB, Florin Tănase, a primit cartonașul galben.

UPDATE 21:18 Șansă imensă de gol pentru FCSB! Panțîru a șutat în bară!

UPDATE 21:14 Ocazie pentru FCSB! Moruțan a șutat bine de la marginea careului, dar portarul a reușit să devieze mingea peste bară.

UPDATE 21:05 A început repriza a doua! Dublă schimbare în fiecare dintre cele două echipe!

La FCSB au intrat Adrian Petre și Olimpiu Moruțan, au ieșit Darius Olaru și Ionuț Vînă.

La Sepsi au intrat Lorand Fulop și Safranko, au ieșit Carnat și Karanovic.

UPDATE 20:50 S-a încheiat prima repriză! 0-0! Niciuna dintre echipe nu și-a creat o ocazie clară de gol.

UPDATE 20:25 FCSB are prima ocazie importantă a partidei! Florinel Coman a șutat puțin pe lângă poartă, din lovitură liberă de la 20 metri.

UPDATE 20:07 Meciul a început de trei minute. FCSB controlează jocul deocamdată.

UPDATE 19:00 Iată echipele de start:

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, Cristea, Panțîru – Olaru, Vînă, Popescu – Man, Tănase, Coman.

#Cupa #Finala #sepsifcsb ⚽️❤?Aceasta este echipa trimisa in teren de Anton Petrea in finala Cupei Romaniei, pe care FCSB o va disputa, incepand cu 20:00, impotriva celor de la Sepsi OSK.

Publicată de FCSB pe Miercuri, 22 iulie 2020

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – Deaconu, Vașvari – Carnat, Achahbar, Ștefănescu – Karanovic.

FCSB și Sepsi Sfântu Gheorghe se înfruntă în această seară, de la ora 20:00, în finala Cupei României, pe arena ‘Ilie Oană’ din Ploiești. Ambele echipe speră să salveze sezonul și să obțină calificarea în preliminariile Europa League.

Golurile și desfășurarea în timp real a partidei (în format live text) vor putea fi urmărite pe realitateasportiva.net.

FCSB este neînvinsă în acest sezon în fața echipei Sepsi OSK: 0-0 la Sfântu Gheorghe și 2-1 pe Arena Națională.

În Liga 1, ‘roș-albaștrii’ sunt abia pe locul 5 în play-off și ar trebui să se claseze între primele trei echipe pentru a juca în Europa League. De cealaltă parte, Sepsi ocupă locul 4 în play-out și nu a scăpat de grijile retrogradării.

Tănase-FCSB

„Băieții au muncit foarte bine în drum spre finala Cupei. E adevărat că am avut și un program mai avantajos, am jucat acasă cu Astra, apoi am întâlnit o divizionară secundă, am fost norocoși la tragerea la sorți. În finală întâlnim un adversar cu jucători talentați, dar noi ne vom mobiliza exemplar. Este prima mea finală, nici ca jucător nu am ajuns până aici, deci îmi doresc să câștig trofeul”, a declarat Leo Grozavu, antrenorul lui Sepsi.

#csakazosk #cuparomaniei #döntő #finalăA történelmet a győztesek írják! ?⚪️ Istoria este scrisă de învingători!Sepsi OSK – A döntőben❗️ / În finală❗️Román Kupa / Cupa României⚽️ Sepsi OSK vs FCSB⏰ 22.07.2020 – 20:00Mérkőzés előtti nyilatkozatok! / Declarații înainte de meci!Video – Sepsi OSK: Leo Grozavu vezetőedző / antrenor principal, Gabriel Vașvari játékos / jucător? HAJRÁ SEPSI OSK! / HAI SEPSI OSK!

Publicată de Sepsi OSK pe Luni, 20 iulie 2020

„Un trofeu poate salva un pic acest sezon. Trebuie să fim concentrați, să ne impunem jocul și să bucurăm suporterii pe care, din păcate, nu îi putem avea alături de noi pe stadion. Ar fi un succes important pentru jucătorii noștri, pentru club”, a punctat Toni Petrea, noul antrenor al lui FCSB, aflat în fața debutului pe banca echipei bucureștene.

Conferință de presă înainte de Sepsi – FCSB!

Antrenorul Anton Petrea și căpitanul FCSB, Florin Tănase, au participat marți la o conferință de presă înaintea finalei Cupei României, pe care roș-albaștrii o vor disputa miercuri seară, începând cu 20:00, împotriva celor de la @Sepsi OSK, pe Stadionul ”Ilie Oană”, din Ploiești.

Publicată de FCSB pe Marţi, 21 iulie 2020

FCSB joacă din nou finala Cupei după o pauză de 5 ani. În 2015, echipa condusă atunci de Costel Gâlcă o învingea pe Universitatea Cluj, scor 3-0, și reușea eventul.

În actuala ediție, roș-albaștrii au eliminat pe: Metaloglobus (2-0), Universitatea Cluj (1-0), Hermannstadt (2-1) și Dinamo (3-0, 1-0).

Sepsi, club înființat în 2011, a atins cea mai importantă performanță în această competiție prin accederea în finală. Le-a eliminat până acum din Cupa României pe: Ripensia Timișoara (4-1), Astra (4-2), FC Petrolul (1-0) și CSM Poli Iași (5-1, 3-0).

Echipe probabile

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, I. Cristea, Panțâru – Olaru, Ov. Popescu, Tănase – Man, Ad. Petre, Fl. Coman.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – Deaconu, Vașvari – Carnat, Achahbar, Ștefănescu – Safranko.

La casele de pariuri, FCSB este favorită, cu o cotă de 1.90 la victorie. Un succes în timpul regulamentar pentru Sepsi a fost cotat la 4.00.